Suriye Gözlemevi (SOHR) aktivistleri, polis ve Türk istihbaratının ortak ekiplerinin 19 Mart'ta Efrin kentinden iki sivili tutukladığını bildirdi. Tutuklanan şahıslara kendilerine yöneltilen suçlamaların bildirilmediği ve evlerinden alındıkları belirtildi.

Öte yandan Şiran ilçesine bağlı Jiman köyünü kontrol eden Türkiye destekli El Melikşah grubu üyeleri, 18 yaşındaki bir kızı ailesinin evinin önünde tutuklayarak bilinmeyen bir yere götürdü.

Kaçıranlar, kızın ebeveynlerinden onu serbest bırakmak için 20 bin ABD doları fidye ödemesini istedi.

Kızın babasının yaklaşık altı ay önce aynı grup tarafından kaçırıldığını ve eşinin bölgedeki Türk güçlerine grup hakkında şikayette bulunmasına rağmen Türk güçlerinin müdahale etmediğini belirtti.

22 Mart'ta Şeyh El-Hadid'deki Sultan Süleyman Şah “El-Amshat” üyeleri, bir sivilin evine baskın düzenledi ve evinin dış kapılarını çıkardı ve tüm cihazlara el koydu.

Ayrıca Al-Amshat üyeleri, Jaklan Fukani köyü sakinlerini korkutmak ve Al-Amshat grubuna bağlı çobanların askeri polise yönelik şikayetlerini geri çekmeleri için baskı yapmak için havaya ateş açtı.