Sokağa çıkma yasağı getirilen emeklilerin üçte biri çalışıyorArtı Gerçek

CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, sokağa çıkamayan 65 yaş üstü emeklilerin geçim sıkıntısı nedeniyle çalışmak zorunda kaldığına dikkat çekti.


ARTI GERÇEK- Koronavirüs salgını nedeniyle sokağa çıkma yasağı getirilen 65 yaş üstü emeklilerin üçte biri çalışıyor. Son on yıl içerisinde İŞKUR'a başvuran emekli sayısı beş katı arttı. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık emekli olunca geliri asgari ücretin altına düşen emeklilerin geçim sıkıntısı nedeniyle çalışmak zorunda kaldığını hatırlattı. Salgın nedeniyle ilan edilen sokağa çıkma yasağında bu noktanın unutulduğu aktardı.

CHP'li Karabıyık 65 yaş üstü yaştaki yurttaşların sorunlarını basın açıklaması yaparak dile getirdi. Karabıyık, her geçen gün darlaşan, "Alım gücü düşen emeklinin ocağında tencere kaynamaz oldu" ifadesini kullandı.

'ÇALIŞMAYA İHTİYAÇ DUYUYORLAR'

Emekliler ve 65 yaş üstü yurttaşlarla ilgili verileri paylaşan Karabıyık, "Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Türkiye’de 65 yaş ve üzeri nüfusun 2019 yılı itibariyle 7 milyon 550 bin 727 kişi. Yani, ülkemizde her 100 kişiden 9'u 65 yaşın üzerinde. 65 yaş üzeri vatandaşlarımıza coronavirüs salgını nedeniyle sokağa çıkma yasağı getirildi; ancak bu noktada geçim sıkıntısı nedeniyle emeklilerin üçte birinin tekrar çalışmaya ihtiyaç duyduğu unutuldu” dedi. 

Emeklilerin çalışmak zorunda kaldığını belirten Karabıyık, “2019 yılı itibariyle 65 yaş üstü 850.000 kişi istihdamda. Emeklilerin bir kısmı kendi hesabına çalışıyor, bir kısmı işveren, bir kısmı ise başkasının hesabına çalışıyor. TUİK verilerine göre 65 yaşın üzerindeki 142 bin yurttaş ücretli çalışıyor yani her gün işe gitmek zorunda. 5 yıl önce 80 bin olan ücretli çalışan 65 yaş üstü vatandaşların sayısı, 5 yılda yüzde 77,5 arttı" açıklamasında bulundu. 

Yaşanan durumdan ötürü kadınların da çalışma yaşamına geri döndüğünü aktaran Karabıyık, “2015 yılında 5626 kişi İŞKUR’a kayıtlıydı. Bu sayı 2010 yılında ise yaklaşık 2000 kişiydi. Yani, son 10 yılda emekli olup yeniden çalışmak için İŞKUR’a kayıt yaptıran vatandaşların sayısı 5 kat arttı. İŞKUR’a kayıtlı 65 yaş üstü vatandaşların 3430’u kadın. Geçim sıkıntısı çeken, mutfağında tencere kaynamayan emekli kadınlar, çareyi çalışmakta buluyor. Yine İŞKUR verilerine göre, 2020 yılı Ocak-Şubat döneminde 65 yaş üstü 33 kadın daha çalışmaya başladı” şeklinde konuştu.

'EMEKLİLERİN YÜZDE 70'i ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA MAAŞ ALIYOR'

Emeklilerin aldığı maaşın asgari ücretten düşük olduğunu belirten Karabıyık, “SGK verilerine göre, 2019 Aralık itibariyle Türkiye’de emekli sayısı, kişi bazında 12.977.719 ve emeklilerimizin yüzde 70’i asgari ücretin altında maaş alıyor. 13 milyona yakın emekliden yaklaşık 4 buçuk milyonu çalışıyor ve yüzde 95’i kayıt dışı.  Yani, her üç emekliden biri kira ve faturaları ödemek, market- pazar alışverişi yapabilmek için çalışıyor... Elektrik, doğalgaz, benzin ve temel gıda fiyatlarına yapılan zamlar, çarşı pazarda el yakan fiyatlar dar gelirliyi iyice zora sokarken, geçim sıkıntısı içerisinde olan vatandaşın alım gücünü iyiden iyiye düşürdü. Alım gücü düşen emeklinin ocağında tencere kaynamaz oldu.  Emeklilerin milli gelirden aldığı pay da yıllar içinde giderek azaldı. Düşük emekli maaşları nedeniyle geçimini sağlayamayan emekliler, evini geçindirebilmek için emeklilikten sonra da çalışıyor” ifadelerini kullandı.

'YAŞLI AYLIĞI VE MALULEN EMEKLİLERE DE İYİLEŞTİRME YAPILMALI'

Koronavirüs Ekonomik Destek Paketi ile birilikte en düşük emekli maaşının 1500 TL yapılacağını hatırlatan Karabıyık yaşlı aylıkları ve malulen emekli olanlarında göz önünde bulundurulması gerektiğini, “1500 TL altında emekli maaşı alan vatandaşlarımızın sayısı 2 milyondan fazla. Kurumsal Raporlama ve İstatistik Sistemine göre 2019 yılı Aralık ayı itibariyle 1500 TL altında kendi primleri ile yaşlılık aylığı alanların sayısı 724.200, hak sahibi ve maluller ile birlikte 1500 TL’nin altında emekli maaşı alan toplam emekli sayısı 2.543.634. 1500 TL’nin altında emekli maaşı olmayacağı ifade edilirken bu noktada açıklanan 650 bin emeklimiz varsa, hak sahibi ve malullerin de içinde bulunduğu geri kalan 1.893.634 kişinin emekli maaşının 1500 TL’nin altında kalmaya devam edeceğini görüyoruz” şeklinde ifade etti.

BAĞLANTILI HABERLER