YouTube üzerinden sokak röportajı yayınlayan kanallara bu sabah gözaltı kararı verildi. Sosyal medya hesabından yaptıkları paylaşımda Kendine Muhabir, Sade Vatandaş ve İlave TV kanalı sahipleri gözaltına alındıklarını duyurdu.

Kendine Muhabir’den Hasan Köksoy, ‘Sade Vatandaş’ lakaplı Mehmet Koyuncu, İlave TV’den Arif Kocabıyık ve Turan Kural’ın evlerine bugün sabah saatlerinde baskın yapıldı. Hasan Köksoy, Arif Kocabıyık ve kameramanı Turan Kural gözaltına alındı.

Hasan Köksoy'un eşi gözaltıların gerekçesinin AKP MKYK Üyesi Mücahit Birinci olduğunu savundu. 

Geçtiğimiz hafta Kendine Muhabir kanalının sunucusu gözaltına alınarak tutuklanmış, bunun üzerine Hasan Köksoy'un eşi mikrofonu alarak sokağa çıkmıştı.

Serbest bırakılan Köksoy için eşi, bir kez daha gözaltına alındığını duyurdu. Twitter'dan paylaşım yapan Kendine Muhabir hesabında, "Sabah saat 7de polis evimize baskın yapıp, bilgisayar ve bütün iletişim araçlarımızı aldılar. Eşimi Hasan Köksoy’u şu an polisler araca bindirip götürdüler... Arama emri sebebi Mücahit Birinci" dedi.

YouTube platformunda paylaşım yapan kanallardan biri olan Sade Vatandaş da sosyal medyadan gözaltına alındığını duyurdu. Sade Vatandaş, "Polislere şafak baskınıyla bu saatte evime geldiler. Bu saatte? İstanbul'da olduğum için gözaltına alınmadım. Gazetecinin evine! Ülkenin durumu apaçık ortada" dedi.

İlave TV'de kameramanlık yapan Turan Kural ise operasyonun Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı tarafından gerçekleştirildiğini yazdı. Gözaltının gerekçesiyse henüz paylaşılmadı.