“1976’dan bugüne 1 Mayıs Afişleri Sergisi” adlı seçkide son 46 yılın 1 Mayıs fotoğrafları sergilendi. Sergiye, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik ve DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu ve çok sayıda kişi katıldı.

 

‘1 MAYIS MÜCADELENİN TARİHİDİR’

 

Serginin açılış konuşmasını DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu yaptı. Genel Başkan şöyle konuştu: “1 Mayıs’ın önemi bu ülkede sınıflar mücadelesinin tarihidir. 1 Mayıs’ın tarihi bu topraklarda eşitlik, özgürlük, adalet, barış ve kardeşlik mücadelesinin de tarihidir. Bu tarihin simgelerini bütün İstanbul halkıyla, genç kuşaklarımızla buluşturmak bizim açımızdan önemli. 2022 Mayıs’ına çağrı yapmak amacıyla böyle bir etkinliği planladık. İşçi sınıfı emekçiler, insanca yaşayacak bir ücret ve çalışma koşulları, eşitlik, adalet, özgürlük, kardeşlik, barış ve demokrasi talepleriyle alanlarda olacak.”

 

Ülkede her şeyin tek bir kişinin ağzından çıktığına ve onun kanun sayıldığına dikkat çeken Çerkezoğlu “Muhalefetin, itiraz etmenin ses çıkarmanın baskıyla susturulmaya çalışıldığı bir süreçte 1 Mayıs meydanlarına emek, ekmek talebimiz bir o kadar da özgürlük talebimiz damgasını vuracak” diye ifade etti.

 

1 MAYIS’A ÇAĞRI

 

Daha sonra KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik söz aldı. Bozgeyik “Türkiye’de 40 yıldır talep ettiğimiz eşitlik, özgürlük, adalet ve barış talebi bugün de geçerli. Bu düzeni hep beraber değiştireceğiz. Yeni bir toplumsal yaşamı inşa etmek için 1 Mayıs’ta meydanlarda buluşmak üzere” diyerek çağrıda bulundu (MA)