Soylu: Nereme koyayım senin teröristini?Artı Gerçek

Bakan Soylu, Suriye'den Türkiye'ye gelen Holanda vatandaşı IŞİD üyesi 2 kadının ülkeleri tarafından vatandaşlıktan çıkarılması hakkında konuştu.


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hollanda'nın Ankara Büyükelçiliği'ne başvuran IŞİD'li 2 kadını "vatandaşlıktan çıkardığını" belirterek ülkeye kabul etmeyişinin "yeni bir yöntem" olduğunu savundu.

Türkiye'de yakalanan IŞİD'lilere ilişkin açıklamalarda bulunan Soylu, yabancı uyruklu IŞİD'lilerin ülkelerine gönderileceğini belirterek, "Biz kimsenin DEAŞ mensubunun oteli değiliz" dedi.

Soylu, Ankara ATO Congresium’da düzenlenen Verimlilik ve Teknoloji Fuarı ziyaretinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bakan Soylu, Suriye'den Türkiye'ye gelen Holanda vatandaşı IŞİD üyesi 2 kadının Hollanda tarafından vatandaşlıktan çıkarılmasına ilişkin soru üzerine, "Sadece Hollanda değil aynısını İngiltere de yapıyor. Yani işin kolayını herkes bulmuş. DEAŞ'lı birisi olduğunda kendi vatandaşlığından çıkarıyor, yani vatansız bir hale getiriyor, ondan sonra bulunduğu ülkede onun herhangi bir yere gitmesi hususunda kendine ait bir sorumsuzluğu ortaya koyuyor. Bu, önümüzdeki günlerde bütün dünyada konuşulması gereken bir süreçtir. Bizim elimizde sadece Hollanda değil, İngiltere vatandaşı olup, DEAŞ mensubu olan, veya başka ülkelerin vatandaşı olup, DEAŞ'lı olan ya ülkelerinin kabul etmediği ya da kendi vatandaşlığından çıkardığı kişiler mevcut. Bu aslında çatışma bölgeleriyle ilgili bizim yeni bir durum, bütün dünyanın konuşması gereken bir durum" dedi.

'BEN NE YAPAYIM SENİN TERÖRİSTİNİ?'

Soylu, tüm ülkelerle anlaşmaları söz konusu olduğunu söyleyerek, "Biz kimsenin DEAŞ mensubunun oteli değiliz. Bunu böyle kabul etmek mümkün değil. Bizim tüm bu ülkelerle anlaşmalarımız söz konusu, bu anlaşmalarımızda özellikle onların birbirine iade edilmesi söz konusu. Ama bu yeni bir yöntem, 'ben vatandaşlıktan çıkardım, siz başınızın çaresine bakın.' Bu bizim açımızdan kabul edilebilir bir şey değil. Bu aynı zamanda bir sorumsuzluktur. Ben ne yapayım senin teröristini, nereme koyayım senin teröristini, nerede tutayım? Diyelim ki cezaevinde bir müddet tutayım. Adam cezaevinden çıktı, senin teröristine ben vatandaşlık mı vereyim? Ben hangi ölçekte, nerede bulundurayım veya hangi ülke tutsun?" diye konuştu.

'İLANİHAYE TUTABİLMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL'

Soylu, şöyle devam etti: "Şimdi diğer ülke vatandaşlarının DEAŞ'lı olanları Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde tutacağız. Ama ilanihaye bizim bunları orada tutabilmemiz de mümkün değil. Kendi ülkelerine geri göndereceğiz. Bu dediğimiz yöntemi zaten şu anda Türkiye'de uygulayabiliyoruz. Bizim elimizde yabancı terörist savaşçılar var, geri gönderme merkezlerimizde var, onları tuttuğumuz alanlar var. Hangi halde gönderemiyoruz? Sadece kendi ülkelerinde idam cezası varsa biraz daha dikkatli davranıyoruz. Bu da uluslararası kurallar çerçevesinde belirlenmiştir. Önümüzde böyle çözülmesi gereken bir problem var. Bu problemi elimizdeki yabancı teröristlerin durumuna göre çözmeye çalışıyoruz".

Süleyman Soylu, İstanbul’da yakalanan kayıt dışı göçmen sayısının geçen yıl 28 bin olduğunu bildirerek "Yılbaşından bugüne kadar rakam 100 bin eşiğine geldi. 100 bin diyebiliriz. Her gün ortalama İstanbul’da 400-500 arasında kaçak göçmen yakalanıyor ve sevk ediliyor. Geçen yılki rakam 28 bin civarındaydı. Bu rakam bu yıl 100 bine çıktı. Yakalanan kayıt dışı göçmenler kendi illerine veya istedikleri bir vilayete gönderiliyorlar. İstanbul’da kaçak çalışma vardı. Ortalama yabancıya izin ayda 400, 500 ve 700 civarındaydı. Şu anda İstanbul'da toplam 3 bin 500, Türkiye genelinde 7 bin 500 civarında yabancı izinleri oluşmaya başladı. Okul okuyorsa, bir hastalık varsa veya çalışıyorsa bu konuda bir istisna getirdik, onlar bulundukları yerlerde durabilirler" dedi. (DHA) 

BAĞLANTILI HABERLER