Türkiye ve güdümündeki silahlı güçlerin kontrolündeki El Bab'da sabah saatlerinde bir pazar yerine yapılan füze saldırısında 14 kişinin hayatını kaybettiği, 30'dan fazla kişinin de yaralandığı iddia edildi.

Rejim muhalifi İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, ilçe merkezine atılan top atışı sonucu 5'i çocuk 14 kişinin hayatını kaybettiğini, aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da bulunduğu 38 kişinin de yaralandığını öne sürdü. 

DSG SUÇLAMAYI REDDETTİ

Bazı medya kanalları saldırının Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ve Suriye yönetimi tarafından yapıldığını öne sürdü. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de saldırının sorumlusunun Türkiye'nin bölgedeki saldırılarına misilleme yapmak isteyen Suriye yönetimi olduğunu ileri sürdü.

Söz konusu iddia nedeniyle açıklama yapan Demokratik Suriye Güçleri ise saldırıyla hiçbir bağlantıları olmadığını duyurdu.

DSG Basın İrtibat Merkezi Sorumlusu Ferhad Şami yaptığı açıklamada “Basın kuruluşları yoluyla bu sabah El Bab şehrinin hedef alındığını öğrendik. Güçlerimizin doğrudan ya da dolaylı olarak konuyla hiçbir bağlantısının olmadığının altını çiziyoruz. El Bab’a yönelik bu saldırının Türkiye dışişleri bakanlığının açıklamalarına karşı öfkesini dile getirmek isteyen yurttaşları engelleyen kişiler tarafından yapıldığını tahmin ediyoruz." dedi.