Suriye uçakları İdlib'i vurdu: 11 ölüArtı Gerçek

Ekim ayı başından bu yana İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde Suriye askerleri, İran destekli yabancı gruplar ve Rusya'nın saldırılarında yaklaşık 62 bin kişi yerlerinden edildi.


Suriye'de Şam yönetiminin İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi sınırları içerisindeki iki ilçede düzenlendiği hava saldırısında ilk belirlemelere göre toplam 11 kişi hayatını kaybetti, en az 20 kişi yaralandı.

Suriye ordusuna ait savaş uçakları, İdlib'in güneyinde Marratinnuman ve Serakib ilçeleri, Hülübbe, Ruffa, Sırman, Kenais, Tel Krisyan ve Berse köylerine hava saldırısı düzenledi.

İlk belirlemelere göre, Serakib ilçesindeki pazar yerine düzenlenen saldırıda bir, Marratinnuman'da 10, toplam 11 kişi hayatını kaybetti, en az 20 kişi yaralandı.

Sivil Savunma ekipleri olay yerinde arama kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmalarını sürdürüyor.

Öte yandan muhaliflere ait uçak gözlemevinden alınan bilgiye göre, Rusya savaş uçakları, sabah saatlerinden bu yana İdlib'in güneyinde Kefer Secne ve Hiraki köylerine hava saldırısı düzenliyor.

cTürkiye ile Rusya arasında 17 Eylül 2018'de imzalanan mutabakattan bu yana İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde Suriye ve Rusya'nın saldırılarında 1300'den fazla sivil öldü. Saldırıların yoğun olduğu bölgelerden nispeten sakin yerlere ve özellikle Türkiye sınırı yakınına göç edenlerin sayısı ise son bir yılda 1 milyonu aştı. (HABER MERKEZİ)

BAĞLANTILI HABERLER