Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM), Türkiye ve TSK destekli Suriye Milli Ordusu (SMO) adlı cihatçı güçlerin Tel Abyad (Gire Spi) ve Resulayn (Serêkaniye) bölgesinde yer alan Elûk su istasyonunu kapattığını yazılı açıklamayla duyurdu. Hesekê Kantonu’nda yaşayan yüz binlerce insanın günlük içme suyu ihtiyacını sağlayan Elûk su istasyonunun kapatılmasıyla kantonun büyük bir bölümünü susuz bırakıldığına işaret eden TEV-DEM, Türkiye'nin suyu keserek koronavirüs (Covid-19) salgının bölgeye yayılmasını amaçladığını iddia etti.
 
'BİNLERCE İNSAN SUSUZ BIRAKILDI'
 
Mezopotamya Ajansı'ndaki habere göre, tüm dünyanın koronavirüs salgınına karşı mücadele ettiği hatırlatılan açıklamada, salgına rağmen Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusunda yaşayanlara yönelik "saldırılarını sürdürdüğü" söylendi. Türkiye'nin salgının yayılmasına zemin hazırladığının kaydedildiği açıklamada, “Bütün dünya kendini karantinaya almış ve koronavirüs Türkiye’ye de yayılmış durumdadır. Böyle bir süreçte bile Türkiye şoven yaklaşımlarla halkların iradesine saldırmaktadır. Türkiye, insanlık ve ahlak dışı uygulamalarıyla koronavirüsü de bölgeye yaymayı amaçlıyor. Türkiye'nin uygulamaları nedeniyle binlerce insan susuz kalmış durumda. Suyun olmayışı insanları koronavirüse karşı savunmasız hale getiriyor. Türkiye bu yöntemle binlerce insanı katletmek istiyor” dendi.
 
ULUSLARARASI KURUMLARA ÇAĞRI
 
Açıklamanın devamında şu çağrıya yer verildi: 

"Kuzey ve Doğu Suriye’nin Türkiye ile uzun bir sınır hattı bulunuyor. Koronavirüs, Türkiye’nin tamamına yayılmış durumda. Virüsün Kuzey ve Doğu Suriye’ye sıçraması muhtemeldir. TEV-DEM olarak halkımızı sokağa çıkmaması ve kendini koruması konusunda uyarırken; BM kuruluşlarına, Türkiye'ye baskı yapması ve Elûk su istasyonunu yeniden faaliyete sokulması için sorumluluklarını yerine getirme çağrısında bulunuyoruz.” (HABER MERKEZİ)