Milyonlarca yıllık jeolojik süreçler sonucu oluşan, bir kez yok edildiğinde bir daha yerine konulması imkansız nitelikteki doğal varlıklara saldırılar devam ediyor.

Sadece birkaç aylık sürede, Gümüşhane'deki Dipsiz Göl, Salda Gölü ve Narman Peribacalarının tahribinden sonra dünyanın önemli şelalelerinden biri olarak kabul edilen, Erzurum'un Uzundere bölgesinde bulunan Tortum Şelalesi'de dozer ve kepçelerle doğal çevresinin yok edilmeye başlandı.

TORTUM'DAKİ TAHRİBAT ERZURUM VALİSİNİN TALİMATI İLE BAŞLADI

Erzurum Valisinin talimatı ile şelalelin doğal yapısı ile uyumlu olmayan bir şekilde beton ve taş duvarlarla istinat yapıların yapıldığı, şelale ile bütünlük arz eden doğal topografyanın kafe, restoran vb tesisler için tahrip edildiğini belirten TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası yaptığı yazıı açıklamada, Tortum Şelalesinin doğal yapısının bozularak yok edilmesine neden olanlar hakkında işlem başlatılmasını talep etti:

"Basına ve kamuoyuna yapılan açıklamalardan, Tortum Şelalesi sağ sahilinin yol, sehir terası, restoran, kafe, bungalov türü konaklama alanları ve zipline tesisleri için doğal topografyasının kazılarak düzeltildiği, çevrenin doğal yapısı ile uyumlu olmayan betonarme ve taş duvarlarla istinat yapılarının inşa edilmeye başlandığı belirtilmiştir.

Tüm dünya ülkelerinde, milyonlarca yıllık jeolojik süreçler sonucunda oluşan jeolojik miras niteliğindeki doğal varlıklar, jeoparklar vasıtasıyla koruma altına alınmakta, UNESCO Global Jeopark Ağı içine alınarak dünya mirası haline getirilmekte ve jeoturizm yoluyla bölge insanın kalkınmasına katkı sağlamaktadırlar.

'SORUMLULAR HAKKINDA İŞLEM BAŞLATILMASINI BEKLİYORUZ'

UNESCO Dünya Miras listesine aday gösterilen, 21 m. genişlik, 48 m. düşü yüksekliğiyle ülkemizin ve Avrupa’nın sayılı şelaleleri arasında yer alan Tortum Şelalesinin gelecek nesillere aktarılabilmesi için korunması gerekirken, kamu idarecileri eliyle turizme kazandırma adı altında doğal yapısının bozularak yok edilmesi kabul edilemez.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası olarak, ilgili ve sorumlu kurumları göreve davet ediyor, milyonlarca yıllık jeolojik süreçler sonucu oluşan ve korunarak gelecek nesillere aktarmamız gereken Tortum Şelalesinin doğal yapısının bozularak yok edilmesine neden olanlar hakkında işlem başlatmalarını bekliyoruz." (HABER MERKEZİ)