ABD'de 4 ay sonra düzenlenecek başkanlık seçimlerinin Demokrat Partili adayı Biden, Erdoğan'a 'Ayasofya kararından geri dönmesi, müze statüsünü koruması ve herkesin eşit erişimini garanti etmesi' çağrısı yaptı.

Ayasofya'nın müzeden camiye dönüştürülmesi için 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptaline bir tepki de ABD'de 4 ay sonra düzenlenecek başkanlık seçimlerinin Demokrat Partili adayı Joe Biden'dan geldi.

Barack Obama döneminin Başkan Yardımcısı olan Biden, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a kararından vazgeçmesi çağrısı yaptı.

Yazılı açıklama yayımlayan Biden, 'mimari harika ve pek çok inançtan insan için çok değerli bir kutsal mekan olan Ayasofya'nın son 85 yıldır müze olması sayesinde tüm dünyadan insanların ziyaret etme, hayranlık besleme ve dua etme imkanı bulduğunu' dile getirdi.

'Ayasofya'nın 1985'te UNESCO Dünya Mirası statüsü kazandığını' belirten Biden, 'Türkiye hükümetinin burayı camiye dönüştürme kararını derin esefle karşıladığını' vurguladı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Demokrat Partili rakibi, "Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın kararından geri dönmesini, bu değerli mekanı halihazırdaki müze statüsünde tutmasını ve herkesin eşit erişimini garanti etmesini talep ediyorum" dedi.  (HABER MERKEZİ)