Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi ve Diyarbakır Tabip Odası, TTB Yüksek Onur Kurulu üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp hakkında açılan davanın yarın görülecek duruşmasına ilişkin düzenledikleri basın toplantısında, "Suçsuz olduğunu biliyoruz. Toplumun yaşam ve sağlık hakkına, emek, demokrasi ve hekimlik değerlerinin savunusuna adanmış geçmişine tanığız" dedi.

Diyarbakır Tabip Odası'nda yapılan açıklamaya, TTB Merkez Konseyi eski Başkanı Eriş Bilaloğlu, TTB Genel Sekreteri Vedat Bulut, TTB Merkez Konseyi Üyesi Halis Yerlikaya, İstanbul Tabip Odası yöneticisi Osman Öztürk ve Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan ile oda üyeleri katıldı. 

Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan, Dr. Şeyhmus Gökalp için adil yargılama istediklerini belirterek, Gökalp’in, bir soruşturma kapsamında 20 Kasım 2020 tarihinde gözaltına alındığını, çıkarıldığı mahkeme tarafından hukuksuz bir şekilde tutuklandığını, 3 aylık tutukluluk süreci sonunda 10 Şubat’ta Diyarbakır 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmasında tahliye edildiğini hatırlattı.

Gökalp’in yargılamasına iki gerekçe gösterildiğini belirten Turan, “İlki yapıldığı tarihte hükümet tarafından yasallığı tartışılmayan bir platformun toplantısına katılarak suç işlediği iddiasıdır. İkincisi ise 2016 yılında teslim olan bir itirafçının yalanlarıdır: Bu itirafçı 2016 yılında teslim olduğu tarihte çok sayıda kişi hakkında ifade vermiştir. Dr. Şeyhmus Gökalp, bu itirafçının teslim olduğu tarihte verdiği ifadelerinde yer almamıştır. ‘Bilinmeyen’ bir nedenle, teslim olduktan üç yıl sonra 26 Mart 2019'da birçok hekim hakkında olduğu gibi, Dr. Şeyhmus Gökalp hakkında da soyut iftiralarda bulunmuştur” dedi.

'SUÇSUZ OLDUĞUNU BİLİYORUZ'

Yargının siyasallaştığı, hukukun araçsallaştığı bir dönemde yargılanan Gökalp’ın haklı mücadelesinde yanında olduklarını ifade eden Turan, şunları söyledi:

“Suçsuz olduğunu biliyoruz. Toplumun yaşam ve sağlık hakkına, emek, demokrasi ve hekimlik değerlerinin savunusuna adanmış geçmişine tanığız. Somut hiçbir delile dayanmayan yargılamanın bir an önce son bulmasını, yarın görülecek davada adil bir yargılanmanın gerçekleştirilmesini talep ediyoruz.”

'BU KİŞİSEL BİR DAVA DEĞİL ÜLKENİN DAVASIDIR'

TTB Yüksek Onur Kurulu Üyesi Taner Gören, TTB’nin iyi hekimliğin sürdürülmesi için kurulan bir kurum olduğunu hatırlatarak, “Bu kurula seçilebilmek için en az 15 yıllık hekimlik şartı var. Böyle bir kurulda çalışan bir arkadaşımız ülkedeki sayısız davadan birini yaşıyor. Adaleti sağlamanın başka amaçlara kullanıldığı bir dönemi yaşıyoruz. Hukuk adı altında bütün insan hakkı ihlalleri araç olarak kullanılıyor. Hukuk artık insanların özgürlüklerini kısıtlayan ve gasp eden yerde duruyor. Gökalp'in beraat etmesini istiyoruz. Bu kişisel bir dava değil ülkenin davasıdır” dedi. 

TTB Genel Sekreteri Vedat Bulut ise Gökalp’ın mesleklerinin simgeleşmiş bir ismi olduğunu, davanın Gökalp şahsında TTB ve barışa açılan bir dava olduğunu söyledi. Soyut iddialar ve geçerliği olmayan suçlamaları kabul etmeyeceklerini kaydeden Bulut, “Adalet ortadan kalkarsa ülkenin geleceği yok olacaktır” diye konuştu.

TTB Yüksek Onur Kurulu Üyesi Şeyhmus Gökalp da 20 Kasım’da gözaltına alındığından bugüne kadar çok kıymetli destek gördüğünü ve bunun kendisine direnme gücü verdiğini ifade ederek, şunları söyledi:

"Biz yargılanmaktan korkmuyoruz ama yargılanırken adil yargılanmak istiyoruz. Hekimlik mesleğinde sağlık hakkı, demokrasi, eşitlik mücadelesi verdim. Bütün insanların barışçıl bir çerçevede yaşama hakkı olduğunu düşünüyorum. Çocuklar ölmesin istiyorum."