'Tüm sağlık çalışanlarına ek ödeme verilsin'Artı Gerçek

CHP'li Attila Sertel, hastane personellerine 3 ay boyunca tavan üzerinden ek ödeme yapılacağı açıklaması yapan Sağlık Bakanlığı’ndan, sağlık işçilerine de ek ödeme verilmesini istedi.


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Attila Sertel, Sağlık Bakanlığı’nın hastane personellerine 3 ay boyunca tavan üzerinden ek ödeme yapılmasına yönelik yazılı açıklama yaptı. Alınan kararın, 4D’liler, hasta bakıcılar ve temizlikçileri de kapsaması gerektiği belirtilen açıklamada, "Bu karar, hastane çalışanları arasındaki iç barışı bozar. Karara göre, doktorlar, hemşireler, üst düzey personel ve müdürler ek ödeme alacak, ancak taşerondan kadroya geçen 4D'liler, hasta bakıcılar, temizlikçiler ek ödeme alamayacak. Çoğunluğu emek ağırlıklı iş yapan, hasta ile birebir temasta bulunan, yatağını temizleyen ona yemek getirenler de ödeme alamayacak. Bu durum hakkaniyet ölçüsüne sığmaz" ifadelerini kullandı. 

‘TÜM SAĞLIK ÇALIŞANLARINA EK ÖDEME VERİLSİN’

“Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı hastanelerde görev yapan hasta bakıcılara, temizlikçilere, sekreterlere ve güvenlik personeline sahip çıkmaya çağırıyorum” diyen Sertel, "Bu ödeme miktarları teşvik değil, bugün en basit bir ameliyat bile 10 bin TL tutuyor. Doktorlar zaten hayatları pahasına çalışıyorlar. Tavan üzerinden 3 ay boyunca ek ödeme yapılması kararı alındı. Performansa dayalı ek ödemelerden hastanede görev yapan personelin bir kısmı yararlanamıyor. Bu süreçte ek ödemelerin kapsamı genişletilmeli ve hasta bakıcısından temizlikçisine, sekreterinden güvenlikçisine kadar risk altında çalışan tüm personelin yararlanması sağlanmalıdır” dedi. 

BAĞLANTILI HABERLER