Sendikaya üye oldukları gerekçesiyle ücretsiz izne çıkarılan daha sonra da Kod-29 gerekçe gösterilerek işten atılan Migros Depo işçilerinin direnişi 100’üncü gününde. İşçiler, işe iadelerini talep etmek için işveren Tuncay Özilhan'ın İstanbul Beykoz'da bulunan evinin önünde bir araya geldi. Açıklamaya izin vermeyen polis, müdahale tehdidinde bulundu. 

YASALAR FARKLI MI İŞLİYOR?

Depo, Liman, Tersane ve Deniz İşçileri Sendikası (DGD-SEN) Başkanı Murat Bostancık ise polislere kanun ve yasaların işçilere ve işverenlere ayrı ayrı işleyip işlemediğini sordu. Patron Özilhan’ın evinin önünde eylem ve etkinlik yasağının son bulduğunu hatırlatan Bostancık,“Geçtiğimiz gün jet hızıyla tekrardan 15 gün eylem ve etkinlik yasağı getirildi. Peki bu yasalar neden jet hızıyla işçilerin tazminatlarını ödemek için kullanılmıyor?” diye sordu. 

İŞÇİLER GÖZALTINA ALINDI

İşçiler engellemeye karşı “İşçiler burada Özilhan nerede” sloganları attı. İşçilere müdahale eden polis, Migros direnişçilerini, DGD_SEN yöneticilerini, iki İnşaat-İş örgütlenme sorumlusu ve iki Yaşar Usta haber portalı emekçisini gözaltına alındı.