İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Sarıyer Belediyesi ile iş birliği halinde, zaman içerisinde yıpranan ve ihtiyaca yanıt veremez hale gelen Türkan Şoray İlkokulu'nu tamamen yıkarak yeniden inşa etti. 

Pandemi sürecinde yenilenen okul, yeni eğitim öğretim yılında hizmet vermeye başladı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ile adı eğitim kurumunda yaşatılan Türk sinemasının “Sultan”ı Türkan Şoray, bugün okulu ziyaret etti.

İmamoğlu, Genç ve Şoray’ı misafir eden Okul Müdürü Didem Tosun, 10 derslikte ve biri özel eğitim kapsamındaki 3 ana sınıfında toplam 270 öğrencileri olduğu bilgisini paylaştı.

'ÇOCUKLARIMIZ ADINA TEŞEKKÜR EDERİM'

Okulun yeniden inşa edildikten sonraki halini ilk kez gördüğünü söyleyen Şoray, İmamoğlu ve Genç’e; “Size, çocuklarımız adına nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum. Çocuklar şimdi burada rahat rahat koşacaklar. Çünkü onların okumak kadar koşmak, eğlenmek de hakları. Onun için bu bahçe, onlar için çok çok iyi oldu. Genişlettiniz bu sayede. Çok teşekkür ediyoruz” diyerek seslendi. İmamoğlu’nun Şoray’a yanıtı, “İsminizin olduğu her yere koşarız” oldu. Okul girişinde adına düzenlenen köşeyi görünce de duygulanan Şoray, “Ama bu bana çok fazla. Utandım” dedi. 

OKULA BİR DE TÜRKAN ŞORAY ADINI TAŞIYAN KÜTÜPHANE YAPILACAK

İmamoğlu, Genç ve Şoray, okulun birinci ve üçüncü sınıflarını ziyaret etti. Birinci sınıflardan Deniz Nazlı Sarıyar adlı minik öğrenci, İmamoğlu ve Şoray’a, onlar için yaptığı resimleri hediye etti. İmamoğlu, Sarıyar’a “Kuş gibi yaptın bizi, uçacağız şimdi” diyerek teşekkür etti.

Heyet, sınıf ziyaretlerinin ardından okul müdürü Tosun’un makam odasına geçti. Müdür Tosun’a İBB yayınlarından oluşan bir kitap seti hediye eden İmamoğlu, yanında bulunan Genel Sekreter Yardımcısı Murat Yazıcı’ya, okula, Türkan Şoray’ın adının verileceği, hafta sonu da kullanılabilecek kütüphane yapılması talimatını verdi. İmamoğlu, Şoray’a da “Türk Sineması’nda İstanbul” isimli yeni baskı bir kitabı hediye etti. İmamoğlu, Şoray’ın isteği üzerine kitabı imzaladı. Bu sırada Zeynep Irmak Döner isimli öğrenci de Şoray’a kendi yaptığı bir resmi sundu.

'TÜRKİYE'NİN GURUR DUYDUĞU BİR SANATÇI'

Aynı bahçede bulunan Türkan Şoray Ortaokulu öğretmenleriyle de kısa süreliğine bir araya gelen İmamoğlu, ziyaretiyle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

"Tabii Türkan Şoray Hanımefendi'nin o güzel yüreğinin bir başka yansıması, eğitime katkı sunması muazzam bir şey. Sanatçı böyle bir şey. Türkiye'nin gurur duyduğu bir sanatçı. Bugün hem ilkokulu hem ortaokulu hem anaokulu burada. Daha önceki bina, biraz sıkıntıdaydı. Sarıyer Belediyemiz, Büyükşehir Belediyemiz müşterek bir şekilde, ön görünüm olduğu için makul bir düzen içerisinde hem binaların organize edilmesi hem buradaki çevre düzeni toparlandı. Ama yapılacak başka şeyler de var. Onları da konuştuk. Hem çocuklarımızın eğitimi için hem de Türk sinemasının çok çok çok değerli ismi Türkan Şoray için, İstanbul halkı adına çok daha güzel şeyler yapacağız buraya."

ŞORAY, OKULUN YAPIM AŞAMALARINA TANIKLIK ETTİ

İBB, Şoray’ın okul yaptırma isteği üzerine, Sarıyer Rumelihisarüstü’ndeki 12 bin 200 metrekarelik alanı, 1972 yılında kendisine tahsis etti. Şoray’ın da yapım aşamalarına tanıklık ettiği ilk ve ortaokul binaları 1973 yılında tamamlandı. Zaman içerisinde yıpranan ve ihtiyaca yanıt veremez hale gelen ilkokul binası, tamamen yıkılıp, İBB ve Sarıyer Belediyesi iş birliği ile baştan aşağı yenilendi. (ANKA)