TSK’dan 34 yıl önce emekli olan Alparslan Türkeş döneminde MHP Genel Başkan Yardımcılığı yapan Ferruh Sezgin’e açılan soruşturmanın nedeni ankesörlü telefon konuşmaları.
 
'FETÖ'nün Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki unsurları arasında gizli haberleşme ağı olarak kullandığı iddia edilen ankesörlü telefon hatlarıyla ilgili başlatılan soruşturmalar sürüyor.

İstanbul merkezli başlatılan soruşturmalarda 5 bin 167 emekli veya muvazzaf Türk Silahlı Kuvvetleri mensubunun ankesörlü hatlar üzerinden en az iki kez ardışık aramasının bulunduğu belirlendi. 

Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Daire Başkanlığı’nın yaptığı çalışmalar sonucunda çıkarılan yeni listede ismi yer alan emekli veya muvazzaf TSK mensupları hakkındaki verilerin ham veriler olduğuna dikkat çekildi ve detaylı değerlendirmelerin yapılması gerektiği vurgulandı. Soruşturmalarda, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Yakup Ali Kahveci’nin imzası bulunuyor.

Independent Türkçe’den Can Bursalı’nın haberine göre, bu listeye giren isimlerden biri de emekli binbaşı Ferruh Sezgin. 

1987 yılında binbaşı rütbesindeyken emekliye ayrılan Sezgin, 12 Eylül darbesinden sonra kurulan Milliyetçi Çalışma Partisi’nde (MÇP) siyasete atıldı. MÇP daha sonra ismini geleneksel ismiyle değiştirip Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) adını aldı. Alparslan Türkeş’in Genel Başkanlığı döneminde 1987 ve 1993 yılları arasında hem MÇP hem de MHP’de Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Sezgin, Devlet Bahçeli MHP Genel Başkanı olduktan sonra da bir dönem Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeliği yaptı.

Bundan tam 34 yıl önce TSK’dan emekli olan Sezgin, isminin ankesör soruşturmasında yer almasıyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Ankesör soruşturmalarıyla ilgili kapsamlı bir bilgim yok. Ama ben Fethullah Gülen’in fotoğrafını bile görünce midesi bulanan birisiyim.”