Üçlü Suriye zirvesi başladı: İdlib bölgesi teröristlere sığınak olmamalıArtı Gerçek

Çankaya Köşkü'nde yapılan üçlü Suriye Zirvesinde konuşan Ruhani 'İdlib mütabakatı beklendiği gibi gitmedi. İdlib'de teröristlerin kontolündeki bölgeler artış göstermiştir' dedi.


Suriye konulu üçlü Zirve Ankara'da başladı. Zirveye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani katılıyor.

Çankaya Köşkü'nde başlayan zirvede öncelikle liderler birer açılış konuşması yaptı ardından basına kapalı toplantı bölümüne geçildi.

İlk sözü alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Toplantının ülkemiz, bölgemiz ve Suriye için hayırlı olmasını diliyorum. Üçlü zirve süreci önemli başarılara imza attı. Zirve toplantıları vesilesiyle son iki senede Suriye'de barış, güvenlik ve istikrarın yeniden tesisi için işbirliğimizi derinleştirdik. Barışın sağlanması için daha fazla sorumluluk almalıyız. Bugünkü toplantımızda, İdlib, Fırat'ın Doğusu, Suriyeli mülteciler meselelerini ele alacağız. Ülkemiz en sıkıntılı dönemlerinde Suriye halkının yanında olmuştur. Suriye'nin toprak bütünlüğü ve kalıcı çözümde tam mutabakat var. Çobanbey'deki hastaneyi hedef alan terör saldırısı, bölücü örgütün vahşi yüzünü bir kez daha göstermiştir." dedi. 

'İDLİB MURABAKATI BEKLENDİĞİ GİBİ İLERLEMEDİ'

İran Cumhurbaşkanı Ruhani de, "Suriye konusunda ortak ilkelere vurgu yapmayı gerekli görüyorum. Suriye'nin toprak bütünlüğü ve egemenliği hususlarına ciddi bir şekilde riayet edilmeli. Suriye'ye istikrar ve huzurun geri dönmesi için tüm zemin sağlanmalıdır. Türkiye, Rusya ve İran'ın gündemi barışçıl çözüm, terörizmle mücadele, anayasa komitesinin kurulması ve ülkenin yeniden onarımı yolunda gösterilen çabalardır. İran, geçmişte olduğu gibi Suriye krizinin sadece siyasi yolla çözülebileceğine inanmaktadır. Suriye hükümeti ve halkı çeşitliliğini de dikkate alarak geleceğini belirleme gücüne sahiptir. Suriye'deki çatışmalar dokuzuncu yılına girerken bazılarının rejimi değiştirme çalışmasının önemini yitirdiğini görüyoruz. Terözimle mücadeleye devam edilmelidir aynı zamanda sivil halk tehlikeye atılmamalıdır. İdlib mütabakatı beklendiği gibi gitmedi. İdlib'de teröristlerin kontolündeki bölgeler artış göstermiştir. Teröristlere hiçbir zaman müsamaha gösterilmemelidir. Özgür ve bağımsız bir Suriye, işgal ve dış tehditlere uzak bir Suriye gerekmektedir. Yabancı güçler bugün ya da yarın bölgeyi terkedecektir fakat biz komşular burada olacağız. Adana Mutabakatı'nın gerçekleştirilmesi iki tarafın endişelerini giderecek bir olgu olabilir. Amerikan güçlerinin bir an önce bölgeyi terk etmesi ve Suriye hükümetinin bu ülkenin diğer bölgelerinde olduğu gibi Fırat’ın doğusu ve kuzeyinde de egemenliğini sağlaması zaruridir" diye konuştu.

PUTİN:İDLİB TERÖRİSTLERE SIĞINAK OLMAMALI

Son olarak söz alan Rusya lideri Putin de "İdlib bölgesi teröristlere sığınak olamamalı" diyerek şöyle konuştu: "Ortak çabalarımızla Suriye'de istikrar sağlanmış ve şiddet düşürülmüştür. Suriye'deki kaosun çözümü için bir adım attık. Bizim üst düzey zirvelerimizin yanı sıra uzman düzeyinde görüşmeler de devam etmektedir. Suriye'de aşırı gruplarla mücadele önemli bir konu. İdlib bölgesindeki durum endişe vericidir. Aşırılıkçı grupların faaliyetleri arttı. Suriye'yi nüfuz alanlarına bölmek kabul edilemezdir. İdlib bölgesi teröristlere sığınak olamamalı".

Lidertler üçlü zirve sonrasında basın toplantısı düzenleyecek ve soruları yanıtlayacak

ZİRVE ÖNCESİ İKİLİ GÖRÜŞMELER YAPILDI

Üçlü zirve öncesinde ikili görüşmeler yapıldı. İlk olarak Erdoğan, Hasan Ruhani ile bir araya geldi. Heyetler arası ve baş başa görüşme yaklaşık 2 saat sürdü.

Erdoğan ardından Rusya lideri Putin ile bir araya geldi. Yaklaşık 1.5 saat süren görüşmeden sonra heyetler arası görüşme yapıldı. Bu görüşme de yaklaşık 40 dakika sürdü.

Son olarak Putin-Ruhani görüşmesi yapıldı. (HABER MERKEZİ)

    

BAĞLANTILI HABERLER