UNICEF: Sudan’da çocuklar öldürüldü ve cinsel saldırıya uğradıArtı Gerçek

UNICEF, Sudan’da 3 Haziran’dan bu yana en az 19 çocuğun öldürüldüğünü, 49 çocuğun da yaralandığı bilgisini paylaştı.


Birleşmiş Milletler (BM) Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Sudan’ın başkenti Hartum’da bu ay sivil protestoculara yönelik gerçekleşen ve onlarca kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylarda en  az 19 çocuğun yaşamını yitirdiğini bildirdi. Şiddet içeren eylemleri kınayan insan hakları grupları, yaşananları “barbarca” diye nitelendirdi. 

Öte yandan ordu ve muhalif gruplar müzakerelerin yeniden başlatılması kararını alırken, grevler de askıya alındı.     

Ülkenin birçok yerinde telekomünikasyon hatlarında sorun yaşanırken, güvenlik güçlerinin protestoculara aşırı şiddet uyguladığı ve bu eylemlerin arasında çocuklara yönelik gözaltılarla cinsel tacizin de yer aldığına dair haberler geliyor.

Independent Türkçe'de yer alan Corazon Miller imzalı habere göre, UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore, Sudan’da yaşananlara ilişkin yazılı açıklamasında, bu ülkede devam eden şiddetin çocuklar üzerindeki etkisinden “ciddi derecede kaygılı” olduğunu belirtti.

Fore, Sudan’da 3 Haziran’dan bu yana en az 19 çocuğun öldürüldüğünü, 49 çocuğun da yaralandığı bilgisini paylaştı.

Şiddetli çatışmaların ortasında çok sayıda kişinin hayatının tehlikede olduğuna işaret eden Fore, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

"Çocukların tutuklandığı, çatışmalara dahil edildiği ve cinsel istismara uğradığına dair bilgiler edindik. Okullar, hastaneler, sağlık merkezleri hedef alınıyor, yağmalanıyor ve yerle bir ediliyor. Sağlık çalışanları sadece işlerini yaptıkları için saldırıya uğruyor."

Ebeveynlerin çocuklarını evden çıkarmaya korktuğunu belirten Fore, su, yiyecek ve tıbbi malzeme yokluğunun çocukların sağlığını ve hayatlarını riske attığını vurguladı.

118 KİŞİ ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

Ülkedeki karışıklık, başkent Hartum’daki savunma bakanlığı önünde oturma eylemi yapan protestoculara baskın düzenlenmesi sonrası en az 118 kişinin öldürülmesi ve yüzlercesinin yaralanmasıyla tırmanmıştı. 

Görgü tanıkları, Sudan’da hükümete bağlı paramiliter Acil Destek Güçleri’nin (RSF), sivillerin şiddet kullanılarak dağıtılmasına öncülük ettiğini söyledi. 

The Independent’a konuşan muhalif eylemciler, RSF’nin Nil nehrine atılan protestocuların cesetlerini gizlediğini ve “onlarca” kadın doktora tecavüz ettiğini savundu.

Son çatışmalar, uzun yıllar iktidarda bulunan Ömer el-Beşir’in nisan ayının başlarında devrilmesinin ardından demokratik seçimlerle sivil yönetime geçilmesi umudunu sekteye uğrattı. 

UNICEF Genel Direktörü, “Sudan’da zaten onlarca yıldır çatışmaların, kronik hale gelen azgelişmişliğin ve kötü yönetimin en ağır yükünü ülkenin dört bir yanındaki çocuklar çekiyor. Mevcut şiddet de kritik durumu daha da kötüleştiriyor” değerlendirmesinde bulundu.

Muhaliflerle bağlantılı Sudan Doktorları Merkez Komitesi’ne (CCSD) göre, 3 Haziran’dan bu yana en az 188 kişi öldürüldü; bu kişilerin çoğunluğu RSF güçleri tarafından vuruldu veya feci şekilde dövüldü. Sudan hükümetiyse olaylarda 61 kişinin yaşamını yitirdiğini bildirdi. (HABER MERKEZİ)

BAĞLANTILI HABERLER