Avrupa Komisyonu başkanı Ursula von der Leyen, geçtiğimiz 12 ayın durumunu değerlendirmek ve gelecek yıl için planlarını özetlemek için yıllık "Avrupa Birliği'nin Durumu" konuşmasını yaptı. Leyen ayrıca önümüzdeki yıla dair mesajlarını paylaştı.

Von der Leyen'in ikinci Birliğin Durumu konuşmasını, Avrupa Parlamentosu milletvekillerinin Komisyon'un çalışmaları ve 2022 planlarına dair görüşlerini dile getireceği oturum takip etti.

Covid-19 salgını ve aşılamaya ilişkin gelişmelerin Von der Leyen'in konuşmasında öncelikli başlık oldu.

AB COVID-19 AŞISINDA DOĞRU YOLU İZLEDİ

Von der Leyen, yavaş başlamasına rağmen Covid aşısı söz konusu olduğunda "AB'nin dünya liderleri arasında olduğunu" "zaman kaybetmediğini " söyledi
Şimdiye kadar 27 üye ülkeye 700 milyondan fazla dozun dağıtıldığını ve bloğun dünya çapında 130'dan fazla ülkeye 700 milyon doz daha teslim ettiğini belirtti.

"Dünyada bunu yapabilen tek bölge biziz" dedi "Bilimi takip ettik, Avrupa'ya ulaştırdık" ifadelerini kullandı.

"Ancak kendimize güvenmek için her nedenimiz varken, kayıtsız olmak için hiçbir nedenimiz yok" sözleriyle uyarıda bulundu ve dünya çapında aşılamanın hızlandırılması çağrısı yaptı.

SAVUNMADA 'YÜKSELME ZAMANI'

Ursula von der Leyen, Avrupa Birliği'nin istihbarat işbirliğini "hızlandırmasının" "hayati" olduğunu söyledi.
Milletvekillerine verdiği demeçte, "Karşılaştığımız tehditler hakkında ortak bir değerlendirmeye ve bunlarla başa çıkmak için ortak bir yaklaşıma ihtiyacımız var" dedi.

AB'nin Fransa başkanlığının, Avrupa savunması konulu bir zirve düzenleyeceğini duyurdu.

Bloğun "kendi ortak durumsal farkındalık merkezini" göz önünde bulundurması, "Avrupa'da üretilen" savunma teçhizatı satın alırken KDV'den feragat etmesi gerektiğini ve bunun "bugünkü bağımlılıklarımızı azaltmaya" yardımcı olacağını söyledi.

AFGANLARA YAPILACAK YARDIM 100 MİLYON EURO ARTIRILACAK

Komisyon Başkanı, bloğun Afgan halkına verdiği desteği yineleyerek, büyük kıtlık ve insani felaket riskine karşı uyarıda bulundu.
AB'nin Afganistan'a yaptığı insani yardımı 100 milyon euro artıracağını duyurdu. Bu, daha önce duyurulan 200 milyon euroluk insani yardım paketinin üzerine gelecek.

AB, Taliban'ın ülkeyi ele geçirmesinin ardından Afganistan'a sağladığı 1 milyar euroluk kalkınma yardımı fonunu dondurdu.

AVRUPA İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNDE DAHA FAZLASINI YAPMAYA HAZIR

Leyen, "İklim değişikliği ve doğa krizi söz konusu olduğunda, Avrupa çok şey yapabilir ve diğerlerini destekleyecektir" dedi.
AB, gelişmekte olan ülkeleri desteklemek için iklim finansmanına yılda 25 milyar dolar katkıda bulunuyor. AB başkanı, bloğun 2027 yılına kadar 4 milyar dolar daha bağışlayacağını duyurdu.

Ayrıca AB'nin biyoçeşitlilik için, özellikle en savunmasız ülkelere yönelik dış finansmanını ikiye katlayacağını da açıkladı.

"Glasgow'daki COP26 bir gerçek anı olacak" diye ekledi ve "her ülkenin bir sorumluluğu var" dedi.

Japonya ve ABD'nin 2050 yılına kadar iklim tarafsızlığına ulaşma planlarını memnuniyetle karşıladı, ancak "bunların şimdi Glasgow için zamanında somut planlarla desteklenmesi gerektiğini" vurguladı.

"Bugün benim mesajım Avrupa daha fazlasını yapmaya hazır," diye devam etti ve bloğun ABD ve Çin dahil diğerlerinin de "adım atmasını" "beklediğini" de sözlerine ekledi.

"GAZETECİLER İÇİN KORUMA GÜÇLENDİRİLMELİ"

Komisyon Başkanı, "gazetecilerin sadece işlerini yaptıkları için hedef alındığını" vurguladı. Son yıllarda birkaç araştırmacı gazeteci öldürüldü; 2017'de Daphne Caruana Galizia, 2018'de Ján Kuciak ve 2021'de Giorgos Karaivaz ve Peter De Vries. Cinayetler gazetecilere yönelik AB çapında koruma çağrılarını artırdı.

Von der Leyen, AB yürütme organının önümüzdeki yıl bir Avrupa Medya Özgürlüğü Yasası çıkaracağını duyurdu. "Bilgi kamusal bir maldır. Şeffaflığı yaratanları korumalıyız" dedi.

BAZI ÜYE ÜLKELERDEKİ 'ENDİŞE VERİCİ' HUKUK DEVLETİ GELİŞMELERİ

Komisyon başkanı, Brüksel'in demokrasi, hukukun üstünlüğü, ifade özgürlüğü ve bağımsız medya dahil bloğun üzerine inşa edildiği değerleri savunmaya "kararlı" olduğunu söyleyerek "Bu kararlılıktan asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.

2022'den itibaren yıllık hukukun üstünlüğü raporlarının üye ülkelere "belirli önerilerle" geleceğini ve bazı ülkelerde "endişe verici gelişmeler olduğunu" işaretleyeceğini duyurdu.