İğneden ipliğe yapılan zamlar çiftçiden esnafa toplumun her kesiminin tepkisini topladı. Daha önce zamlara karşı basın açıklamaları yaptıklarını hatırlatan Tüketici Dernekleri Başkanı Turhan Çakar, “Şimdi daha geniş kapsamlı miting gibi etkinlik planlıyor ve bunun için sendikalar ve diğer sivil toplum kuruluşları ile görüşüyoruz. Bu zamlarla yaşanmaz oldu” açıklaması yaptı. TESK, Çiftçi Sendikası ve Tekel Bayileri Platformu’ndan da zamlara tepki geldi.

TESK: BU ZAMLAR HAKSIZLIK

Hem enflasyonla mücadele için sabır dilenirken hem de zam yapılmasının çelişkili olduğunu söyleyen Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken de “Esnaf zaten dolabını açmaya korkuyordu, artık hiç açamaz. Bu zamlar aldığınız bütün ürünlere yansıyacaktır. Acilen esnafa özel elektrik tarifesi çıkarılmalıdır. Bizim ticarethane tarifesi, sanayiden daha pahalı, bu haksızlıktır” dedi.

ÇİFTÇİ SENDİKASI: GIDA KITLIĞI KONUŞULURKEN ÇİFTÇİYE RESMEN ‘ÜRETİMİ BIRAKIN’ DİYORLAR

Çiftçinin zaten fatura ödeyemediğini borçlandığını söyleyen Çiftçi Sendikası Örgütlenme Sekreteri Adnan Çobanoğlu ise “Bu zamlar borcumuzu daha da katlar. Gıda kıtlığının konuşulduğu bu günlerde resmen üretimi bırakın deniliyor çiftçiye” dedi.

TEKEL BAYİLERİ PLATFORMU YÖNETİCİSİ: ESNAF ENTÜBE OLDU

Esnafın dondurma satamadığını söyleyen Tekel Bayileri Platformu Yöneticisi Önder Tabakçı ise “Esnaf entübe oldu. Ciddi iflaslar bekliyoruz, hepimizi zincirlere kasiyer yapacaklar” dedi.

DÜNYA VATANDAŞINI KORURKEN, AKP’DEN ZAM ÜSTÜNE ZAM

Türkiye’de son bir yıl içerisinde benzine yüzde 235, motorine ise yüzde 250 oranında zam geldi. İthalata bağımlılık nedeniyle hükümetin fiyat artışlarına devam etmesi bekleniyor. Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle dünyada da akaryakıt fiyatları sürekli artış halinde. Ancak ABD, Almanya gibi ülkeler aşırı artan fiyatlara karşı tüketicilerini korumak için önlemler alıyor. ABD’nin New York eyaletinde artan yakıt fiyatlarına karşı 31 Aralık’a kadar benzinden alınan vergi askıya alındı. Öte yandan Almanya’da ise üç ay boyunca toplu taşımaya aylık 9 euro fiyat sınırı getirildi. Benzinde de yakıt vergisi üç ay için litre başına ortalama 30 cent düşürülerek 2 euronun altına indi.