Remzi BUDANCİR


ARTI GERÇEK- ABD Havacılık ve Uzay Ajansı'nın (NASA) düzenlediği “Dünya Turnuvası” adlı online fotoğraf yarışmasında birinci olan doğa harikası Van Gölü'nde tahribat sürüyor. Daha önce çevre kirliliği ile gündeme gelen Van Gölü, bu defa kayyım politikalarının kurbanı oldu. Kayyım yönetimindeki Van Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı iş makinelerinin Van Gölü’ne moloz ve hafriyat döktü. Bu görüntüler büyük tepki topladı.

KARTAL: İNŞAAT ARTIKLARI VAN GÖLÜ'NDE DOĞA TAHRİBATINA NEDEN OLDU

Konuya ilişkin açıklama yapan TMMOB Van İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Barış Kartal, Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü'nün, Dünyanın da en büyük sodalı gölü olduğunu hatırlattı. Van Gölü'nün, Kuvaterner devri boyunca süren iklim değişimlerinde fazlaca etkilenmiş bir kapalı havza gölü olduğunu ifade eden Kartal, inşaat artıklarının gölde doğa tahribatına neden olduğunu belirtti. TMMOB Van İl Koordinasyon Kurulu olarak 1 ay önce Van’da 2 gün süren Van Gölü Koruma Sempozyumu düzenlediklerini hatırlatan Kartal, “Sempozyumun üzerinden bu kadar kısa süre geçmesine rağmen yapılan bu tahribatı kabul etmemiz, onaylamamız mümkün değildir. İlgili kurum tarafından yapılan açıklamada dip çamur temizliği yapıldığı söylenmiş olmasına rağmen, bu temizliğin gölde yarattığı tahribat ve oluşturduğu kirlilik kabul edilemez” dedi.

'VAN GÖLÜ KORUMA KANUNU ÇIKARILSIN'

Oluşan tepkiler sonucu iş makinelerinin bölgeden çekildiği ve çalışmaların durdurulduğunu ifade eden Kartal, şunları söyledi: “Van Büyükşehir Belediyesi tarafından açılışı gerçekleştirilen Arıtma Tesisiyle birlikte Gölümüzün daha az kirleneceği düşünülürken, ortaya çıkan görüntüler tarafımızca şaşkınlıkla karşılanmıştır. Kirlilik dışında, bu sene kuraklıkla da mücadele eden Van Gölü’müzün maviliğinin azalmaması için tüm kent halkı, meslek odaları, kurumlar ve STK’lar olarak hep birlikte ortak akılla hareket etmek ve bu bilinci yaymak zorundayız. Kentimiz ve bölgemiz için oldukça değerli bir konumda olan gölümüzü korumak, gelecek nesillere bu güzelliği aktarmak hepimizin boynunun borcudur. Van Gölü Koruma Kanunu’nun en kısa zamanda çıkartılması ve uygulanmaya başlanması elzemdir. Sırtını göle dönmüş bir kent olarak gölümüzle kucaklaşmamız için Van Gölü kenarında bulunan tüm resmi kurumlara ait dinlenme ve kamp tesislerinin de boşaltılarak, Van Gölü’nün, asıl sahibi olan kent halkına bırakılması gerekmektedir.”

BOLDAŞ: VAN GÖLÜNDE SİSTEMATİK OLARAK İHLAL GERÇEKLEŞİYOR     

Van Gölü’nde yaşanan tahribatla ilgili bir açıklama da TMMOB Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Diyarbakır Şube Başkanı Canfidal Boldaş’tan geldi. Van Büyükşehir Belediyesi ya da ona bağlı taşeron firmalar tarafından İskele Mahallesi mevkiinde Van Gölü'ne moloz-hafriyat atıkları döküldüğünü yerel kaynaklardan teyit ettiklerini belirten Boldaş, “Bize aktarılan bilgilere göre sistematik olarak belirli aralıklarla söz konusu alanda bu ihlal gerçekleştiriliyormuş. Bölgemizin önemli güzellik ve turizm varlığı olan Van Gölü'ne dolgu yapmak; kayyum politikaları ile halkın doğasını ve güzelliklerini yok etmektir. Ekolojiyi ve ekosistemi hiçe saymaktır. Vicdanla bağdaşmayan söz konusu ihlal, başta ‘Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği’ olmak üzere ilgili tüm mevzuatlara da aykırıdır” dedi.

'BU BİR KIYIMDIR'

“Van Gölü gibi önemli bir su ekosisteminin doldurulması, neresinden bakarsanız bakın net bir şekilde ihlaldir, kıyımdır” diyen Boldaş, şunları söyledi: “İnci kefalin yaşam alanını yok etmektir. Yapılan ihlalin gerekçesi her ne ise; bir an önce vazgeçilmeli yaratılan tahribat giderilmelidir. Tüm Van halkı ile ilgili sivil toplum-meslek örgütleri ve duyarlı kamuoyu konuya büyük hassasiyetle yaklaşmalı talan ve kıyım politikalarına karşı demokratik tepkilerini ortaya koymalıdırlar.”