Yazar Yiğit Bener ve Serra Yılmaz, Zoom'dan Camus'yu ve salgını konuşacakArtı Gerçek

Institut français Türkiye’nin online edebiyat konferansı serisi, yazar Yiğit Bener’in ev sahipliğinde düzenlenecek. Konferanslarda Yiğit Bener’e edebiyat dünyasından bir konuk eşlik edecek.


Mart ayından bu yana kültür etkinliklerini online olarak sürdüren Institut français Türkiye, yeni online konferans serisi ile edebiyat dünyasını ve tüm kitapseverleri bilgisayar başında muhteşem edebiyat sohbetleri dinlemeye davet ediyor.

Institut français Türkiye’nin online edebiyat konferansı serisi, "SALON EDEBİYAT" başlığı altında ve yazar Yiğit Bener’in ev sahipliğinde düzenlenecek. Konferansların her birinde Yiğit Bener’e edebiyat dünyasından bir konuk eşlik edecek.

Yiğit Bener ve konukları 2-17 Haziran tarihleri arasında her Salı ve Çarşamba Zoom platformunda edebiyatseverlerle birlikte olacak. Bu konferanslardan ilk ikisinde Yiğit Bener’in konuğu Serra Yılmaz olacak; ele alınacak konu ise ile “Camus salgın kıskacında”.

Albert Camus’nün muhtemelen 1941’de yazmış olduğu "Vebayla Boğuşan Hekimlere Tavsiyeler" adlı kısa metninin yeniden keşfi, altı yıl sonra yayımlanan romanı Veba’yı bambaşka gözlerle okumamıza da olanak sağlıyor.

Bugüne kadar tamamen gözden kaçmış olan bu parlak metin ilk kez Nisan 1947’de Gallimard’ın Les Cahiers de La Pléiade dergisinde “Veba Arşivleri” başlığıyla yayımlanmış ve yakın zamanda yayınevinin sanal metinler dizisi "Tracts" (“Bildiriler”) çerçevesinde yeniden okurlarla buluşturulmuştur; Türkiye’de de ilk kez geçtiğimiz Nisan ayında sitemizArtı Gerçek'te yayınlandı.

Programda bu iki metnin etkileşimi ele alınacak, Camus’nün salgın kıskacındaki katkılarını, Vebayla Boğuşan Hekimlere Tavsiyeler’i Türkçeye kazandıran yazar Yiğit Bener ve oyuncu/çevirmen Serra Yılmaz yeniden değerlendirecek.

Salı ve Çarşamba günleri saat 19.00’da Zoom uygulamasında canlı olarak gerçekleşecek olan konferanslara katılmak için Kayıt ol bağlantısına tıklayarak mini formumuzu doldurmak yeterli. (ifturquie.org)

BAĞLANTILI HABERLER