Türkiye’de eğitim kaliteleri ve nitelikleriyle tartışmalı hale gelen üniversitelerin kişiye özel akademik kadro ilanlarına yenileri eklendi. Yükseköğretim Kurulu’ndan (YÖK) yapılan, “Kadro ilanlarına başvuru için koşulan şartların ataması yapılan kişilerin tez başlıklarıyla bire bir örtüşmesi durumunda cezai yaptırım uygulanacaktır” açıklamasına karşın Anadolu Üniversitesi “kişiyi tarif eden” iki kadro için ilan yayımladı. Üniversitenin Dış Ticaret ile Pazarlama ve Reklamcılık bölümlerine öğretim görevlisi alımı ilanında, “Sivil havacılık konusunda bilimsel çalışmaları olmak” şartı yer aldı.

REKABETİ ENGELLEYİCİ ŞARTLAR

Birgün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre Dış Ticaret ile Pazarlama ve Reklamcılık bölümleri için nisan ayında öğretim görevlisi ilanı yayımlayan Anadolu Üniversitesi, başvuru kriterlerine rekabeti engelleyici nitelikte maddeler yerleştirdi. Buna göre, Dış Ticaret Bölümü için alacağı öğretim görevlisinin iktisat mezunu olmasını, işletme alanında yüksek lisans yapmasını ve sivil havacılık konusunda bilimsel çalışmaları olmasını isteyen üniversite, benzer şartları Pazarlama ve Reklamcılık Bölümü’ne başvurularda da aradı.

Anadolu Üniversitesi’nin Pazarlama ve Reklamcılık Bölümü için istediği şartlar, “Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü lisans mezunu olmak, İşletme alanında yüksek lisans yapmış olmak, Hava Hukuku, Havaalanı İşletmelerinde Hukuki Sorumluluk, Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi alanlarında çalışmaları bulunmak” olarak sıralandı.

NOT ORTALAMALARI DÜŞÜK

Üniversite, yeterli şartlara sahip olan iki kişinin başvurabildiği kadrolara 26 Nisan’da alım yaptı. Üniversitenin başvuru için sıraladığı özel şartları “karşılayan” ve üniversiteye kabul edilen adayların ALES puanlarının da düşük olması dikkati çekti. Adaylardan biri ALES puanı için belirlenen 70 barajını sınırda aşarken diğer adayın ALES puanının ise 77 olduğu bildirildi. Her iki adayın lisans mezuniyet notunun da “düşük” kabul edilen 62 ve 68 olduğu öğrenildi.