Yokoluş İsyanı, 2 hafta sürecek iklim eylemlerine başladıArtı Gerçek

Yokoluş İsyanı, Londra'da nisan ayında da eylemleriyle gündeme oturmuş, bazı üyeleri gözaltına alınmıştı.


Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı) adlı çevreci grup, dünyanın dört yanında iki hafta sürecek iklim eylemlerine başladı. İngiltere, Hollanda, Avustralya, Yeni Zelanda'de çok sayıda eylemci gözaltına alındı. 

Geçen yıl İngiltere'de kurulan ve dünya çapında örgütlenen Yokoluş İsyanı, 60 kentte protesto gösterileri düzenlemeyi planlıyor.

Grup, Londra'da "güç odaklarının merkezlerini barışçıl bir şekilde işgal edip kapatacağını" duyurmuştu.

Yokoluş İsyanı, Londra'da nisan ayında da eylemleriyle gündeme oturmuş, bazı üyeleri gözaltına alınmıştı.

Londra'dan bütün dünyaya yayılan grup, "varlığımızı tehdit eden iklim felaketine ve ekolojik çöküşe karşı" üç aşamalı bir plan öneriyor:

- Hükümet dünyanın karşı karşıya kaldığı iklim krizi hakkında doğruları söylemeli,

- İngiltere karbon salımını 2025'e kadar sıfırlamak için bağlayıcılığı bulunan yasal düzenlemeler yapmalı,

- Bu hedefe ulaşmak için atılacak adımları denetleyecek bir "Yurttaşlar Meclisi" kurulmalı.

BBC Çevre Muhabiri Matt McGrath, grubun bu taleplerinin ne kadar gerçekçi olduğunu inceledi:

2025'E KADAR SIFIR EMİSYON HEDEFİ GERÇEKÇİ Mİ?

İngiliz hükümetinin 2050'ye kadar karbon salımını sıfırlama planı hakkında tartışmalar yürüttüğü dikkate alınırsa 2025'te bu aşamaya ulaşmak son derece zor bir hedef.

Bunun gerçekleşmesi için İngiltere'deki bütün doğalgazlı kombilerin elektrikli kombilerle değiştirilmesi, bunun yaratacağı ekstra elektrik talebinin de eşi benzeri görülmemiş bir yenilenebilir enerji üretimi artışıyla karşılanması gerekiyor.

Zero Carbon Britain'a (Sıfır Karbon Britanya) göre İngiltere'nin 2030 yılında sıfır emisyon hedefine ulaşması için çoğu denize kurulacak 130 bin ekstra rüzgar türbinine ihtiyacı var. Bu türbinler Galler'in iki katı büyüklükte bir alanı kaplar.

Bir diğer değişikliğin de beslenme alışkanlıklarında olması; insanların et ve süt ürünlerini azaltması gerekiyor.

İki günde Londra'da 300'e yakın protestocu, Edinburgh'da ise 29 kişi gözaltına alındı

Uçakla yolculukların da önemli ölçüde azaltılması gerekiyor.

Sıfır Karbon Britanya'nın araştırma projesini koordine eden Paul Allen'a göre sıfır emisyon için yalnızca "birkaç yılda bir" uçmasına izin var:

"İnsanların birkaç haftada bir New York'ta bekarlığa veda partisine uçmasına izin veremeyiz. Sayılar bunu açıkça gösteriyor, kendimizi kandırmayalım."

KARBON SALIMI 6 YILDA NASIL SIFIRLANIR

2025'te karbon emisyonunun sıfırlanması için savaş dönemindekine benzer önlemler alınması gerekiyor. Bu, sert bir siyasi adanmışlık olmadan imkansız.

İklim değişikliğine karşı dünyayı 12 yılda dönüştürebilecek çözümler öneren Rapid Transition Alliance'tan (Hızlı Dönüşüm İttifakı) Andrew Simms "2025 yılında sıfır emisyona ulaşmanın mümkün olup olmadığı sorusuna verilecek en dürüst cevap, denemeden göremeyeceğimiz" diyor ve ekliyor:

"Bütün iktidar ve bütün endüstriler istediğinde çok kısa zamanlarda nelerin başarılabileceğini genellikle unutuyoruz.

2008'deki finansal krize verdiğimiz tepkiler kadar hızlı hareket etmek mümkün.

Biyosferimizin sağlığıyla, bankacılık sistemimizin sağlığı ile ilgilendiğimiz kadar ciddi ve bütüncül bir şekilde ilgilenirsek bu tür hedeflere ulaşmak için gereken kaynak ve planlamanın nasıl sağlanabileceğini de görürüz." (HABER MERKEZİ)

BAĞLANTILI HABERLER