Çipras hükümeti zorda: Küçük ortak ayrılıyorArtı Gerçek

Yunanistan Savunma Bakanı Kammenos istifa ettiğini açıklarken, Çipras güvenoyuna gideceğini açıkladı.


Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos, Makedonya ile yaşanan isim değişikliği krizi nedeniyle istifa etti.

Yunanistan Savunma Bakanı ve hükümetin küçük ortağı Bağımsız Yunanlar (ANEL) Partisi Başkanı Panos Kammenos istifa ettiğini ve koalisyon hükümetinden ayrılacaklarını açıkladı.

İLGİLİ HABER: MAKEDONYA'NIN ADI DEĞİŞTİRİLDİ

Kammenos'un Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile yaklaşık yarım saatlik görüşmesinin ardından gazetecilere açıklamada bulunduğu belirtilirken, duyuru sosyal medya üzerinden de yapıldı. 

Yaklaşık 4 yıldır 'milli birlik hükümetinde' yer alarak ülkeyi memorandumlardan çıkardıklarını ifade eden Kammenos, "Makedonya'nın ismi konusunda bu iş birliğinin devam edemeyeceğini Başbakan'a söyledim. Hükümette kalamayız" dedi. Kammenos, Başbakana iş birliği için teşekkür ettiğini belirterek "Bağımsız Yunanlar hükümetten ayrılıyor" ifadesini kullandı.

Çipras başkanlığındaki SYRIZA'nın 300 sandalyeli parlamentoda 145 milletvekili bulunuyor. ANEL Partisi'nin ise 7 sandalyesi var.

"GÖREVİ GENELKURMAY BAŞKANI YÜRÜTECEK"

Euronews'de yer alan haberde istifa kararının ardından açıklama yapan Çipras, güvenoyu isteyeceğini duyurdu. Çipras, Kammenos'un koltuğuna da Yunanistan Genelkurmay Başkanı Evangelos Apostolakis'in oturacağını açıkladı.

"KAMMENOS: 'HAYIR' DİYECEĞİZ"

Kammenos da yaptığı ikinci bir açıklamada güvenoyu oylamasında 'hayır' diyeceklerini söyledi ve "Aksi yönde oy veren olursa partiden ihraç edilecek" uyarısı yaptı.

Bağımsız Yunanlar Partisi Başkanı Panos Kammenos'un istifası ve koalisyon hükümetinden ayrılacaklarını açıklamasıyla Makedonya'nın isim sorunu "Yunanistan'da hükümetin sonu oldu, koalisyon dağılıyor" şeklinde değerlendirildi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

BAĞLANTILI HABERLER