Yurttaşa piknik yasak şirkete maden aramak serbestArtı Gerçek

Koronavirüs önlemleri kapsamında piknik yapmak yasaklandı. Ancak doğa tahribatına neden olan maden işletmelerine maden aramak hala serbest.


Yeşil Artvin Derneği, Cerattepe’de süren maden çalışmalarına dikkat çekerek, "Cerattepe’de piknik yapmak yasak. Doğayı ve işçiyi sömürmek serbest” dedi.

Cengiz Holding’e ait Eti Bakır’ın işlettiği Artvin Cerattepe ve Murgul’daki maden sahasında da çalışmalar sürüyor.

İŞÇİLER SAĞLIKSIZ KOŞULLARDA ÇALIŞIYOR

Yeşil Artvin Derneği duruma ilişkin, “İşçiler sağlıksız koşullarda çalışıyor ve Artvin merkezde bulunan alanlarda alışveriş yapıyorlar. Hem işçilerin hem de halkın sağlığı risk altında. İşçilerinin ve Artvin halkının sağlığını hiçe sayan şirketin maden çalışması, Artvin’in su varlıklarını kirletmekte ve zehirlemektedir" bilgilendirmesi yaptı.

TTK DURDURDU ÖZEL ŞİRKETLER DEVAM

Dernek tarafından doğanın ve işçilerin korunması gerektiği belirtilerek, "İçinde bulunduğumuz şu günlerde sağlıklı, içilebilir ve temiz suya erişim her zamankinden daha önemlidir. Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun koronavirüs tedbirleri kapsamında üretim amaçlı çalışmayı durdurduğu gibi Cengiz Holding de Artvin’deki maden faaliyetini tamamen durdurmalı, hem işçilerin hem Artvin halkının hem de doğanın sağlığı korunmalıdır” dedi.

Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın görüştüğü Eti Bakır işletmesi yetkilileri ise yaptıkları açıklamada, Cerattepe ve Murgul işletmelerinde koronavirüs kapsamında önlemler alındığını belirterek “Personelin çalıştığı, bulunduğu ya da bulunabileceği bütün alanların, kullanılan araç ve ekipmanların ilaçlandığı” ifade edildi. 

BAĞLANTILI HABERLER