Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın istifa ettiği yönündeki iddiaları değerlendiren Sözcü gazetesi yazarı Deniz Zeyrek, Kabine değişikliği iddialarının Mart ayının son haftasında yoğunlaşacağına dikkat çekti.

Sözcü gazetesi yazarı Deniz Zeyrek, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın da bulunduğu kalabalaık cenaze görüntüleri için özür dileyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın istifa edeceği yönünde bir iddia olduğunu hatırlattı. Zeyrek, Ankara kulislerinde bakan istifalarına yönelik iddiaların artışına dikkat çekerek, AKP ve MHP'nin peş peşe düzenleyeceği kongrelere işaret etti.

'ERDOĞAN İSİM İSTEDİ, BAHÇELİ KABUL ETMEDİ'

"Kaynaklarıma 'O halde bu dedikoduların kaynağıyla hedefi ne?' sorusunu yönelttim ve şu sonucu çıkardım: Biliyorsunuz 18 Mart'ta MHP'nin büyük kongresi var" diyen Zeyrek, yazısının ilgili bölümünde şunları yazdı:

"24 Mart'ta ise AK Parti büyük kongresini toplayacak. Cumhur İttifakı'nın iki partisi bir hafta arayla büyük kongre toplayınca, Ankara'da 'iktidar cenahında 18-24 Mart haftası çok önemli gelişmeler olacak' beklentisi oluşmuş. MHP kanadı bu bilgiyi teyit etmese de AK Parti tabanında, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın MHP lideri Devlet Bahçeli'yle görüşmelerinde kabine için isim istediği, ancak Bahçeli'nin kabul etmediği konuşuluyor.

Belli ki AK Parti tabanı, Erdoğan'ın parti yönetimiyle birlikte kabinesini de değiştirmesini bekliyor. Parti yönetimindeki önemli bazı isimlerin kabineye alınması isteniyor. İkinci bir beklenti de Aile ve Çalışma, Kültür ve Turizm, Çevre ve Şehircilik gibi bakanlıkların ayrılması. Böylece mevcut bakanlar yerinde kalsa dahi üç ya da dört yeni isim kabineye girebilecek. Siz de göreceksiniz, bugünden mart sonuna dek en çok iktidar partilerindeki değişimleri kabine değişikliği ihtimallerini konuşacağız."