EKONOMİ - Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tunus'taki temasları sırasında Tunus Cumhurbaşkanı bir araya geldi. Erdoğan’ın Tunus’ta yaptığı zeytinyağı açıklaması ise Türkiye’deki zeytin üreten çiftçileri alt üst etti. Türkiye’de oldukça fazla zeytin ve zeytinyağı olduğunu söyleyen Balıkesir ve Gemlik Ziraat Odaları başkanları bu durumun yerli üreticiye zarar vereceğine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tunus’ta yaptığı açıklamada şu ifadelere yer vermişti:

"Türk ve Tunus Ekonomi Bakanlığı dar kapsamlı bir çalışma yapacak. Nerede sıkıntı var bunları süratle aşmak istiyoruz. Gerek ekonomi gerekse savunma alanında iş birliği yapacağız. Buradaki cari açığı dahada düşürelim. Örneğin bir zeytinyağı ithalatı olabilir. Arkadaşlar bu konuda çalışma yapacak. Turizmde yapacağımız çok işler var. içindeyiz."

HERKES İFLAS EDER

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre, Gemlik Ziraat Odası Başkanı Ali Çelik, “Zeytinde en çok mahsulü biz bu yıl verdik Cumhurbaşkanımızın böyle bir açıklama yapmasına açıkçası şaşırdık. Bu karar faaliyete geçer ise Türkiye’deki zeytin üreticileri için durum hiç iyi olmaz hepsi iflas eder” ifadelerini kullandı.

Çiftçinin zaten zeytinden çok fazla bir gelir elde edemediğini söyleyen Çelik, "Bu karar ile çiftçinin emeğini çalmış oluruz" dedi.

AÇIKLAMA BİLE YETTİ

Türkiye’de zeytinyağı eksiği olmadığını söyleyen Balıkesir Ziraat odası Başkanı Sami Özat da, yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanı, evet zeytinyağı ithalatı ile ilgili bir açıklama yaptı. Ancak şu an Türkiye’de bırakın yağını zeytin fazlası var. Neden böyle bir şey söyledi anlamadık. Cumhurbaşkanımızın yaptığı açıklama Türkiye ile kıyaslandığında çok ters düşüyor. Böyle bir durum faaliyete geçer ise Zeytin üreticilerini kökü iflas eder. Bu çiftçiler için felakettir” ifadelerini kullandı.

FİYATLAR DİREKT AŞAĞI İNER

Hatta bu açıklamanın yayılmasının bile yettiğini belirten Özat, “Cumhurbaşkanının bu açıklaması bile yetti aslında. Birkaç güne fiyatlar daha da düşer.Bu haber yayılsın zeytin fiyatları yerlerde olur. Bu durumda zeytin üreticilerine büyük bir darbedir” şeklinde konuştu.