ARTI GERÇEK-Kamu bankalarının bugün yapılan genel kurullarında Vakıfbank ve Halkbank genel müdürleri Abdi Serdar Üstünsalih ile Osman Arslan yerini korurken Ziraat Bankası'nda değişiklik yaşandı. Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın'ın bankanın bugünkü Olağan Genel Kurulu'nda görevini devretmesinin ardından Türkiye Bankalar Birliği'nde (TBB) yürüttüğü başkanlık görevi de sona erdi.

Ziraat Bankası'nda 2011'de Genel Müdür olarak göreve gelen Aydın, yine 2011 yılından bu yana Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de yürütüyordu.

TBB'den bu sabah yapılan açıklamada, Aydın'ın bugün genel müdürlük görevini devretmesinden dolayı TBB başkanlık görevinin de tamamlandığı belirtildi. Açıklamada, "Birliğin Statüsü'ne göre yönetim kurulu başkanı, yönetim kurulu üyesi genel müdürler arasından ismen seçilmektedir" denildi.

Aydın'ın yerine, bankada Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Alpaslan Çakar, Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü görevine getirildi. 

Kamu bankalarında Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan ve Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih görevine devam ediyor.


ALPASLAN ÇAKAR KİMDİR?

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun olan Çakar 1996 yılında Banka Müfettiş Yardımcısı olarak çalışma yaşamına başladı. Müfettişlik ve Şube Müdürlüğü görevlerinde bulunan Çakar, 2005 yılında Bölge Baş Müdürlüğü görevine atandı. Ağustos 2007 yılında Daire Başkanı olan Çakar, sırasıyla Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcılığı, Operasyonel İşlemler Genel Müdür Yardımcılığı, Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcılığı ve Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcılığı görevlerini yürüttü.

Ocak 2016 Temmuz 2017 tarihleri arasında Dağıtım Kanalları Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Çakar, Temmuz 2017 Haziran 2018 tarihleri arasında Ödeme Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Çakar Haziran 2018'den bu yana Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı olarak görevini yürütüyordu.