İnşallah CHP ve İyi Parti yalan söylüyordur

İnşallah CHP ve İyi Parti yalan söylüyordur
'Umarım yalan söylüyorlardır; umarım gizliden gizliye de olsa bir hazırlıkları vardır. Yoksa bu 'sürekli savunma' taktiğiyle sadece onlar daha çok gol yemez, hepimiz bu maçı kaybederiz.'

Can DÜNDAR


ARTI GERÇEK -  Muhalefet, siyaseti sürekli defansta oynamaya devam ediyor.

Kanal İstanbul’a karşı çıkma yasağı geliyor; savunmadalar...

Çakıcı ana avrat tehdit ediyor; savcılık kapısındalar.

Biri çıkıp "Birlikte anayasa hazırlıyorlar" diyor; yalanlamadalar.

Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacı var mı?

Elbette. Mutlaka… Derhal…

Peki, anayasa, bir "ulusal mutabakat metni" midir?

Evet. Tabii ki… Kesinlikle.

Bu mutabakat içinde, aslında toplumun her kesimi olmalı, ama en başta Meclis’te temsil edilen partilerin yer alması gerekmez mi?

Gerekir.   Kuşkusuz… Doğal olarak.

O halde partilerin biraraya gelip anayasa hazırlığına girişmesinin ve 6 milyon oy almış HDP’nin de burada yer almasının nesi yanlış?

Onları suçlayacaksak, bunu bugüne kadar yapmadıkları, hala alternatif bir anayasa metni ortaya koymadıkları için suçlayabiliriz.

Oysa olana bakın:

İyi Partili Ümit Özdağ, muhalefet partilerini 2018 seçimlerinden önce, bir anayasa taslağı üzerinde çalışmakla suçluyor. CHP ve İyi Parti, günlerdir böyle bir şey olmadığına yemin billah ediyor.

Oysa toplumun önemli bir bölümü onlardan şu umutlu cevabı bekliyor:

"Bugünkü tek adam diktasını doğuran bu anayasayı çöpe attık; bir arada, sıfırdan, yepyeni bir toplumsal sözleşme yazıyoruz. Erdoğan sonrası Türkiye’de sorunları çözmenin, diyalog kurarak uzlaşmanın, barış içinde birarada yaşamanın koşullarını hazırlıyoruz."

Bunun toplumda yaratacağı umudu düşünebiliyor musunuz? Ama yok. Özdağ’ın bir cümlesi ittifakı darmadağın etmeye yetti.

Hemen panik halinde kaleye geçip "Valla öyle bir şey yapmadık. Zaten aramızda bir ittifak da yok" diye yeminler etmeye başladılar.

Umarım yalan söylüyorlardır; umarım gizliden gizliye de olsa bir hazırlıkları vardır. Yoksa bu "sürekli savunma" taktiğiyle sadece onlar daha çok gol yemez, hepimiz bu maçı kaybederiz.

 

Öne Çıkanlar