Bakan Yanık: Kadın cinayetlerinde yüzde yedi azalış var

Bakan Yanık: Kadın cinayetlerinde yüzde yedi azalış var
Bakan Yanık, bu yılın ilk on ayındaki kadın cinayetlerinin geçen seneye kıyasla yüzde 7 azaldığını söyledi. Kadına şiddetle mücadelenin tüm dünyada akıntıya kürek çekmek olduğunu söyleyen Yanık, 'Hemen ertesi gün sonuç alınacak bir mesele değil' dedi.

Artı Gerçek- Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 'Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Haftası' kapsamında Ankara'da gazetecilerle bir araya geldi. Burada kadın cinayetlerine dair verileri paylaşan Yanık, "2021'de, 309 kadın cinayeti oldu. 2021'in ilk 10 ayında, 242 kadın cinayeti yaşandı. 2022'nin ilk 10 ayında, 225 kadın cinayeti yaşandı. 2022'de, yaklaşık yüzde 7 azalış var" diye konuştu.

BAKAN YANIK: KADIN CİNAYETLERİ HEMEN ERTESİ GÜN SONUÇ ALINACAK BİR MESELE DEĞİL

DHA'nın haberine göre Bakan Yanık, kadın cinayetlerine dair şöyle konuştu:

"Önceden 'kocandır, haydi barış' anlayışı vardı. Şimdi kolluk kuvvetleri, görevinin onları barıştırmak değil; kadını korumak olduğunu biliyor. 2021'de, 309 kadın cinayeti oldu. 2021'in ilk 10 ayında, 242 kadın cinayeti yaşandı. 2022'nin ilk 10 ayında, 225 kadın cinayeti yaşandı. 2022'de, yaklaşık yüzde 7 azalış var. Mevzuat anlamında şunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim; genel anlamda bir prensipte baktığımızda, bizim mevzuatımız iyi bir mevzuat. Vaka bazlı çalışmalarda; rehabilite olmak için başvuran erkek yok maalesef. Keşke olsa, yardımcı olmak isteriz. Bakanlık olarak bu sürecin aslında çok dışındayız. 6284 sayılı Kanun kapsamında sağlık tedbiri verilen kişinin, hastanede tedavisine devam edip etmediğine dair süreci biz takip ediyoruz. Dünyanın her yerinde kadınlara yönelik şiddette akıntıya kürek çekersin, işin doğası bu. Hemen ertesi gün sonuç alınacak bir mesele değil. Akıntıya kürek çektiğiniz meselede hızlı sonuç almak mümkün değil. Mücadele edeceğiz, gayret göstereceğiz." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar