Başavcılık Zerrin Kılınç davasını istinafa taşıyor: 'Suç sabit, yeterli delil var'

Başavcılık Zerrin Kılınç davasını istinafa taşıyor: 'Suç sabit, yeterli delil var'
Eskişehir Cumhuriyet Başavcılığı, Zerrin Kılınç'ın şüpheli ölümüyle ilgili davada, eski MHP Milletvekili Nurullah Sazak’ın yeğeni olan sanık Yılmaz Sazak'ın beraat etmesini istinafa taşıyacağını açıkladı. Savcılık, "Suç sabit, yeterli delil var" dedi.

Özge ZAİM


ESKİŞEHİR - Eskişehir'de Zerrin Kılınç'ın şüpheli ölümüyle ilgili dün (17 Temmuz) görülen davada savcılığın pencereden itildiği tespitine rağmen eski MHP Milletvekili Nurullah Sazak’ın yeğeni olan sanık Yılmaz Sazak, "kesin ve somut delil bulunmadığı" gerekçesiyle beraat etti.

'HER NE KADAR BERAAT KARARI VERİLMİŞ OLSA DA'

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı karara itiraz edeceğini açıkladı. Savcılığın açıklamasında, şöyle denildi:

"Sanık Y.S. hakkında kasten öldürme suçundan Eskişehir 5.Ağır Ceza Mahkemesince yapılan yargılama neticesinde her ne kadar beraat kararı verilmiş ise de suçun sabit olduğu, delillerin mahkumiyete yeterli olduğu ve sanığın cezalandırılması gerektiği göz önünde bulundurularak mahkeme kararına karşı Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığınca 5.Ağır Ceza Mahkemesine müddeti muhafaza talebinde bulunulmuş olup, gerekçeli kararın tebliği sonrasında istinaf talebinde bulunulacaktır."

NE OLMUŞTU?

Eskişehir'in merkez Odunpazarı ilçesinde yaşayan bir çocuk annesi Zerin Kılınç (36), 20 Haziran 2022'de yaşadığı evin penceresinden şüpheli bir şekilde düşerek öldü. Evde yapılan incelemede yerde ve kapıda kan lekeleri, cam kırıkları, kırılmış kül tablası tespit edildi. Ancak Kılınç'ın birlikte yaşadığı Yılmaz Sazak, ifadesi alınıp serbest bırakıldı. Sazak, yedi ay sonra "kasten öldürme" suçlamasıyla tutuklandı.

SAVCI MÜTALADA CİNAYET TESPİTİ YAPTI

Savcı mütalaasında Sazak ile Kılınç arasında kıskançlık nedeniyle tartışmaların yaşandığına, Sazak’ın Kılınç'a tehdit mesajları gönderdiğine dikkat çekti. Sazak hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edilen mütalaada, “Sanığın evde çıkan tartışmada maktule süpürge sapıyla vurduğu, kül tablası fırlattığı, olay esnasında pencereye yakın olan maktulü iterek yere düşüp ölümüne sebep olduğu anlaşılmaktadır" denildi.

DELİLER VE MÜTAALAYAYA RAĞMEN BERAAT ETTİ

Davanın karar duruşması dün Eskişehir 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü Mütalaada Zerrin Kılınç'ın sanık tarafından pencereden itilerek öldüğü tespitine rağmen mahkeme heyeti "kesin ve somut delil bulunmadığı" gerekçesiyle sanık Yılmaz Sazak'ın beraatine karar verdi.

'BU ÜLKEDE ADALET YOKUŞ'

Duruşmanın ardından Zerrin Kılınç'ın annesi Telli Özokçu, “Adalet yokmuş, ülkemizde adalet yokmuş” diyerek karara tepki gösterdi. Annesinin feryatları sırasında Zeynep Altunoğlu da fenalık geçirdi. 112 Acil Servisi ekiplerinin müdahale ettiği Altunoğlu hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

Öne Çıkanlar