Beyaz önlükte ‘diz boyu’ müdahalesine tepki: Hedef kadın öğretmenler, mücadele edeceğiz

Beyaz önlükte ‘diz boyu’ müdahalesine tepki: Hedef kadın öğretmenler, mücadele edeceğiz
Yayınlanma:
A+ A-
Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenlere beyaz önlük ‘tavsiyesi’, dayatmaya dönüştü. Eğitim sendikaları kadın öğretmenlerin önlük boyuna müdahale edilmesine tepki göstererek, “Kıyafet özgürlüğünün kısıtlanmasına karşı mücadele edeceğiz” dedi.

Cengiz Anıl BÖLÜKBAŞ


ANKARA – Okullarda öğretmenlere beyaz önlük 'tavsiyesi' dayatmaya dönüşürken kadın öğretmenlerin giyeceği önlüğün boyuna kadar karışılması tepki çekiyor. Eğitim sendikaları, kadın öğretmenlerin kıyafetine karışılamayacağını ifade ederek, "Dizin biraz üzerindeki önlüğe dahi tahammülleri yok” dedi.

ZORUNLU DEĞİLDİ, ÖNLÜK BOYUNA MÜDAHALE EDİLDİ

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin iki hafta önce, “Öğretmen arkadaşlarımızın okullarda, bir eğitimciye yakışır şekilde giyinmesi açısından beyaz önlük uygulamasının valiliklerimizce tespit edilmesini arzu ediyoruz, bunu da genelgemizde zikrettik” açıklaması yaptı. Tekin, gelen tepkiler üzerine “Tavsiye kararında bulunduk. Şu an bu bir zorunluluk değil” dedi. Ancak okulların açılması ile önlük dayatması başladı.

MEB okullara önlüğün boyunun uzun, diz seviyesinde olması konusunda uyarı mesajları atarken, Sivas İl Milli Eğitim Müdürlüğü de öğretmenlerin “Önlüklü vaziyette birer adet fotoğraf göndermesi”ni istedi. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ise, meslek liselerinin önlük tasarımlarını beğenmeyip “Boyu daha uzun olsun” talimatı verdiği ortaya çıktı.

‘DİZ BOYU ÖLÇÜTLERİ KABUL EDİLEMEZ’

Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, uygulamanın öğretmenleri ne giyeceğini, nasıl giyineceğini bilmeyen bir meslek grubuna indirgediğini, öğretmen emeğini değersizleştirdiğini belirterek şöyle devam etti:

“MEB’in önlük giydirme ‘teşvikinin’ pek yakında bir dayatmaya dönüşeceğini öngörmek zor değil. Ancak bu uygulama 'AK öğretmenler' ile diğerleri arasında bir ayrıştırmaya dönüşecektir. İsteyen öğretmenler önlüğü giyiyordu zaten. Öğretmenlerimizin bu dayatmaya karşı duracaklarını biliyoruz. Eğitim Sen, kılık ve kıyafet özgürlüğünün öğretmenlerin elinde alınmasına karşı mücadele edecektir. Kadın öğretmenlerin bedenini santim santim ölçmeleri, ‘diz boyu olsun, uzun olsun’ ölçütleri kabul edilemez. Öğretmenlerimizi bize destek vermeye çağırıyoruz. Öğretmenler fotoğraf paylaşmaya karşı çıkacaktır.”

nejla-kurul.jpg
Nejla Kurul

‘AMAÇ KADIN ÖĞRETMENLERİN KIYAFETİNE KARIŞMAKTIR’

Eğitim İş Genel Başkanı Kadem Özbay da “Bunun amacı başta kadın öğretmenler olmak üzere öğretmenlerin kıyafetine karışmaktır” dedi.

"Dizin biraz üzerindeki önlüğe dahi tahammülleri yok” diyen Özbay, “Öğretmenler kendi tercihine göre ne giyeceğine karar verecek eğitimde, yaşta, seviyededir. Özellikle taşrada ve bazı büyük illerde liyakatsiz yöneticiler hukuksuz olduğuna bilmelerine rağmen bunu dayatmaya çalışıyor. Ortaya çıkanlar da bunun yazılı belgelerdir. Burada bakana çağrı yapıyoruz. Eğer bakan samimi ise bu talimatları veren yetkililer hakkında gereğini yapsınlar. Bakan bunun bir dayatma olmadığını kamuoyuna açıklamalı” diye konuştu.

kadem-ozbay.jpg
Kadem Özbay

Öne Çıkanlar