Beyoğlu Kaymakamlığı, Taksim'deki kadın buluşmasını yasakladı

Beyoğlu Kaymakamlığı, Taksim'deki kadın buluşmasını yasakladı
Yayınlanma:
A+ A-
Beyoğlu Kaymakamlığı, ’25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ kapsamında kadınların yarın Taksim’de düzenleyeceği eylemi yasakladı. Kaymakamlıktan yapılan açıklamada yarına çağrı yapan hesapların ismi de yayınlandı.

Artı Gerçek- Türkiye’nin dört bir yanında kadınlar, ’25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ kapsamında ‘eşit, özgür, şiddetsiz bir dünya için kadına yönelik şiddete karşı‘ sokak eylemleri planladı.

Taksim Tünel'de yapılacağı duyurulan etkinlik ise Beyoğlu Kaymakamlığı’ndan bugün yapılan açıklamayla yasaklandı.

Eylem için çağrı yapan Twitter hesaplarının isminin de yer aldığı açıklamada özetle şöyle denildi:

“Sosyal medya üzerinde yer alan paylaşımlar göz önüne alındığında, yapılacak etkinliklerin bazı toplumsal duyarlılıklar nedeniyle toplumda infial uyandırabileceği, bu durumun toplumsal iç barışı tehdit edebileceği, etkinlikleri gerçekleştirecek grup/şahıslar ile vatandaşlarımız arasında sözlü ve fiziksel provokatif amaçlı olayların olabileceği, kamu düzeninin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunmasının tehlikeye düşebileceği değerlendirilmektedir."

"25/11/2022 Cuma günü saat 19:00’da Taksim Tünel Meydanı’nda sosyal medya (Twitter) hesaplarından yapılacağı duyurulan toplantı, yürüyüş, basın açıklaması, oturma eylemi, stant açma, çadır kurma, bildiri dağıtma, protesto eylemi vb. eylem/etkinliklere idaremiz Beyoğlu sınırları içerisinde; caddelerde, sokaklarda, meydanlarda, ana arter yollarda, devletin ülkesi ve bölünmez bütünlüğüne, anayasal düzene aykırı olabileceği veya hak ve özgürlüklerinin korunması ve suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla 2911 sayılı Toplantı ve Yürüyüşleri Kanununun 17. Maddesi, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu 32. Maddeleri gereğince 25/11/2022 günü saat 00:00’dan 25/11/2022 günü saat 23:59’a kadar müsaade edilmeyecektir."

KADINLAR YASAĞI TANIMADIKLARINI DUYURDU: BİR ARAYA GELİYORUZ

25 Kasım Kadın Platformu, Beyoğlu Kaymakamlığı’nın yasak kararına karşın yine de yarın saat 19:00’da Taksim’de olacaklarını duyurdular:

“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde Taksim Tünel’den başlayacak olan yürüyüşümüz Kaymakamlık kararıyla yasaklandı. Toplumu savaş siyasetiyle, korkuyla, baskıyla sindirerek yönetmeyi hedefleyen iktidar, bu yasağı ‘toplumsal infial uyandırabileceği, iç barışı tehdit edebileceği ve kamu düzenini bozabileceğine’ ilişkin değerlendirmelerine dayandırarak hak ve özgürlükleri koruma amacına (!) dayandırdı.

Sen de biliyorsun, hayatlarımızı kısıtlamaya çalışan kendileriyken esas dertleri hak ve özgürlüklerin korunması değil! Hatırla; biz haklarımıza, birbirimize, yaşamlarımıza sahip çıkmak için rengarenk doldururken sokakları, her yıl yasak demeye devam ettiler. Biz yine de buluştuk.

Bu ülkede yaşamak için erkek şiddetine, erkek devlet şiddetine karşı mücadele etmememiz, en temel hakkımız olan sokaklardan çekilmemiz, birbirimizle dayanışmaktan vazgeçmemiz mümkün değil; İstanbul Sözleşmesini fesih eden, Kadınları açlığa, işsizliğe, yoksulluğa mahkum eden, kadınları korumak yerine, kadın ve LGBTI+ örgütlerini kapatan, LGBTI+ etkinliklerini yasaklayan ama nefret söylemi üreten yürüyüşleri destekleyen, erkek şiddetiyle mücadeleye bütçe ayırmayan, cinsiyetçi söylemler üreten ve kadın düşmanı politikaları besleyen iktidarın kendisi bizim için bir ‘hak ve özgürlük’ sorunu. Her an haklarımızı gasp etmek ve yaşam alanlarımızı daraltmak isteyen iktidar erkek adaleti ve cezasızlık politikalarıyla yaşamlarımıza tehdit.

Öyleyse her yıl olduğu gibi Tünel meydanı, yine bizi bir araya getirecek, büyük kalabalığımızdan aldığımız gücü gösterecek bir buluşmaya hazır olsun çünkü biz kadınlar hazırız… 25 Kasım’da her sene olduğumuz yerde, 19.00’da Tünel’de, şiddete karşı bir araya geliyoruz.”

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar