‘Cebecili Kadınlar’dan Ülkü Ocakları üyesi saldırgana tepki: Mücadele etmeye devam edeceğiz

‘Cebecili Kadınlar’dan Ülkü Ocakları üyesi saldırgana tepki: Mücadele etmeye devam edeceğiz
Yayınlanma:
A+ A-
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde dün bir kadın öğrencinin dördüncü sınıf öğrencisi Necip Mert Yalçın tarafından bıçaklanması üzerine Cebecili Kadınlar basın açıklaması yaptı. Açıklamada üniversitede can güvenliği olmadığı belirtildi.

Mühdan Sağlam


ANKARA - Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde 11 Ocak’ta bir kadın öğrencinin işletme bölümü dördüncü sınıf öğrencisi Necip Mert Yalçın tarafından bıçaklanması üzerine 12 Ocak’ta Cebecili Kadınlar Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde basın açıklaması yaptı.

Açıklama yapan öğrencilere, bazı öğretim üyeleri de eşlik etti. Cebelili Kadınlar açıklamalarında Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde kadın ve LBGTİ+ bireylerin yaşamlarının her gün tehdit altında olduğunu, okul yönetiminin okul kapısının birkaç metre dışında öğrencilerinin güvenliğini sağlayamadığını vurguladı. Okulda ülkücü öğrencilerin egemenlik kurduğuna dikkat çeken kadın öğrenciler, yönetimin bu konuda sessiz kaldığını ve izlemekle yetindiğini ifade etti. Okul yönetiminin görüşme taleplerini ısrarla reddettiğini belirten öğrenciler, bu davanın takipçisi olacaklarını ve can güvenliklerinin olmadığını söyledi.

E.M. KAMPÜSTEKİ KADIN ÖĞRENCİLERDEN YARDIM İSTEDİ

Artı Gerçek’e konuşan kadın öğrenciler, İşletme Bölümü dördüncü sınıf öğrencisi Necip Mert Yalçın’ın uzun süredir, aynı fakültede öğrenim gören kadın öğrenci E.M.’yi, rahatsız ettiği, tehdit ettiğini ifade etti. Öğrenciler, E.M.’nin kendilerinden yardım istediğini, saldırının olduğu gecenin sabahında E.M. ile bir araya geleceklerini, tam da görüşme öncesinde saldırının gerçekleştiğini ifade etti.

İLİŞİĞİNİN KESİLMESİ İÇİN RESMİ EVRAK BEKLENİYOR

Yönetimle görüşen bazı akademisyenler, konuya ilişkin Artı Gerçek’e yaptıkları açıklamada, SBF Dekanlığının söz konusu öğrencinin okul ile ilişiğinin kesilmesi için resmi evrakın kendisine ulaşmasını beklediğini, evrak geldiğinde hızla öğrencinin Necip Mert Yalçın’ın öğrenciliğinin sonlandırılacağını ifade edildiğini söyledi.

NE OLMUŞTU

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü öğrencisi, ülkü ocakları üyesi Necip Mert Yalçın, 11 Ocak’ta gece kütüphaneden 01.30 sularında çıkan kadın öğrenci E.M.’yi araçla takip etmiş ve ara sokakta kendisini beş bıçak darbesiyle yaralamıştı. Hastaneye kaldırılan E.M. uzun bir ameliyatın ardından yaşama dönse de hala yoğun bakımda ve tedavisi devam edecek. Öte yandan, saldırgan Yalçın, saldırıdan 3 saat sonra bölgedeki karakola giderek teslim oldu. Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde eğitim gören kadın öğrenciler, bu tür tehdit ve saldırıların arttığını ve yönetimin bu saldırılara sessiz kaldığını ifade ediyor.

Öne Çıkanlar