Eskişehir'de 18 günde 3 kadın katledildi: 'İstanbul Sözleşmesi'nden çıkılması kadın katillerine cesaret verdi'

Eskişehir'de 18 günde 3 kadın katledildi: 'İstanbul Sözleşmesi'nden çıkılması kadın katillerine cesaret verdi'
Eskişehir'de 13-30 Haziran arasında üç kadın katledildi. Artı Gerçek'e konuşan KCDP Eskişehir Temsilcisi Belemir Niğdelioğlu, "İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması kadın katillerine cesaret verdi" dedi.

Özge ZAİM


ESKİŞEHİR - Eskişehir'de haziran ayında birbiri ardına üç kadın cinayeti yaşandı. 13 Haziran'da Osman Nuri Keskin, 31 yaşındaki kızı Merve Karabaş ve 7 yaşındaki torunu Alp Karabaş’ı sokak ortasında tabancayla vurarak katletti. 15 Haziran'da Gürkan Çifçi evli olduğu Sibel Çifçi ve 16 yaşındaki üvey kızı Cemre G.'yi silahla vurarak katletti. 30 Haziran'da ise 57 yaşındaki Hatice Usalan eski erkek arkadaşı 69 yaşındaki Necmettin Tepecik tarafından öldürüldü. Usalan'ın daha önce Tepecik hakkında tedbir ve koruma kararı aldırdığı öğrenildi.

'KADIN HAKLARI NE ZAMAN TARTIŞMAYA AÇILSA KADIN CİNAYETLERİ ARTIYOR'

Artı Gerçek'e konuşan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) Eskişehir Temsilcisi Belemir Niğdelioğlu, "İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması kadın katillerine cesaret verdi. Bunun yanı sıra cezasızlık da kadın cinayetlerinin artmasına sebep oldu. Fakat özellikle son zamanlarda kadın cinayetlerinin bu kadar çok artmasının sebebi 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'un tartışmaya açılmak istenmesidir. Kadınların hakları ne zaman tartışmaya açılsa kadın cinayetlerinde artış oluyor. Kadın cinayetlerini durdurmak istiyorlarsa İstanbul Sözleşmesi’ni yürürlüğe sokup 6284’ü etkin uygulasınlar" diye konuştu.

'ÇÖZÜM AİLE ODAKLI POLİTİKALAR DEĞİL 6284'ÜN UYGULANMASI'

Niğdelioğlu, şöyle devam etti:

"Kadınlar evli olduğu, boşandığı erkekler tarafından öldürüldü. Öldürülen kadınların 6284 kapsamında koruma kararı var mıydı? Kadınlar polise veya savcılığa şikayette bulunmuş muydu? Bulunduysa kamu görevlileri ne yaptı? Bakanlık bu soruları yanıtlamak, ihmal varsa hesap vermek zorundadır. Kadınların hikayeleri benziyor. Çözüm de aile odaklı politikalar değil, 6284’ün etkin uygulanmasıdır."

BEŞ AYDA 164 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

KCDP verilerine göre bu yılın ilk beş ayında Türkiye genelinde 164 kadın erkekler tarafından öldürüldü, 92 kadın ise şüpheli şekilde ölü bulundu. Ocakta 31 kadınöldürüldü, 21 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu. Şubatta 36 kadın öldürüldü, 17 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu. Martta 25 kadın erkekler tarafından öldürüldü, 21 kadın ise şüpheli olarak ölü bulundu. Nisanda 32 kadın öldürüldü 13 kadın şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. Mayısta 40 kadın öldürüldü, 20 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu. (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar