Evli olduğu erkek tarafından öldürüldü: ‘Otopsi raporunda bedeninde sigara yanıkları tespit edilmiş’

Evli olduğu erkek tarafından öldürüldü: ‘Otopsi raporunda bedeninde sigara yanıkları tespit edilmiş’
Cizre’de evli olduğu Haydar Özkaplan tarafından öldürülen Zeliha Özkaplan'ın kardeşi Cuma Kaptıkaçtı, ablasının sistematik şiddete maruz bırakıldığını belirtti. Kaptıkaçtı emniyetin de Haydar Özkaplan’a dair şikayetleri dikkate almadığını söyledi.

Artı Gerçek - Şırnak’ın Cizre ilçesine bağlı bağlı Nur Mahallesi’nde 18 Mayıs’ta üç aylık hamile olan Zeliha Özkaplan, evli olduğu Haydar Özkaplan tarafından öldürüldü. Aslen Urfa’nın Birecik ilçesinden olan ve üç çocuğu olan Özkaplan’ın olay yerinden kaçan katili Haydar Özkaplan, daha sonra yakalanarak “Kasten öldürme” suçundan tutuklandı.

Özkaplan’ın kardeşi Cuma Kaptıkaçtı, ablasının 18 yaşında evlendiği fail tarafından sistematik şiddete maruz kaldığını, görüştükleri savcının ise kendilerine otopsi raporunda sigara yanıklarının tespit edildiğini belirttiğini söyledi. Kaptıkaçtı, failin annesinin madde bağımlısı olan oğlu hakkında defalarca ilçe emniyet müdürlüğüne şikayette bulunduğunu ancak bu şikayetlerin de dikkate alınmadığını vurguladı.

‘ANNESİ 'MADDE BAĞIMLISI CAN GÜVENLİĞİMİZ YOK' DİYEREK, ŞİKAYETÇİ OLMUŞ’

Ablasının madde bağımlısı eşi tarafından yıllarca şiddet gördüğünü vurgulayan Kaptıkaçtı, “Olay günü gece saat 04.00’da ablamın haberini aldık. Saat 06.00 gibi biz olay yerine gittik ve boğazından kesikler olduğunu fark ettik. Ambulansla kaldırıldığı hastanede de yaşamını yitirdi. Bu şahsın en ağır cezayı almasını istiyoruz. Annesi kaç kez emniyete gidip 'madde bağımlısı can güvenliğimiz yok' diyerek, şikayetçi olmuş. Ancak herhangi bir sonuç alamadan geri dönmüş. Ablam bize bir şey anlatmıyordu. Annesinin şikayetçi olduğunu daha sonradan öğrendik. Öğrendikten 3 gün sonra da bu olay yaşandı” dedi.

‘POLİSLER ONU İÇERİYE TIKSAYDI ABLAMA HİÇBİR ŞEY OLMAZDI, ADALET İSTİYORUZ’

Emniyete yapılan şikayetlerin dikkate alınması halinde ablasının şu anda hayatta olabileceğini söyleyen Kaptıkaçtı, şiddete maruz bırakılan kadınların susmamasını istedi. Kaptıkaçtı, şunları söyledi:

“Madde bağımlıları hakkında ne bir önlem alınıyor ne de işlem yapılıyor. Şikayetçi olsanız dahi sizden önce karakoldan çıkmış oluyorlar. İşte bu insanın zoruna gidiyor. Polisler onu içeriye tıksaydı ablama hiçbir şey olmazdı. Adalet istiyoruz. Ablamın 3 kızını devlet korumaya aldı. Her gün bir kadın katlediliyor ve kadına dönük şiddet artıyor. Buna bir çare bulunsun. Otopsi raporunda bedeninde sigara yanıkları tespit edilmiş. Ablam hamileydi. Bunu yapan en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Bütün kadınlara çağrım; şiddete uğradıklarında susmasınlar."(MA)

Öne Çıkanlar