KCDP: İstanbul Sözleşmesi sonrası erkekler cesaretlendi, davalarda haksız tahrik indirimleri arttı

KCDP: İstanbul Sözleşmesi sonrası erkekler cesaretlendi, davalarda haksız tahrik indirimleri arttı
Yayınlanma:
Güncelleme: 30 Haziran 2022 11:52
A+ A-
İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesinin erkekleri cesaretlendirdiğini söyleyen KCDP Temsilcisi Sünnetçioğlu, kadın cinayetleri davalarında da haksız tahrik indirimlerinin arttığını belirtti.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu verilerine göre mayıs ayında 35 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Ölümlerin 16’sı “şüpheli ölüm" olarak kayıtlara geçti.  Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri Temsilcisi Dilber Sünnetçioğlu, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme sonrası kadın ölümlerinin arttığına dikkat çekti. Cumhuriyet’e konuşan Sünnetçioğlu, “Sözleşmeden çıkıldığından beri erkekler cesaretlendi. Erkeklerin sırtı sıvazlandı. O günden bugüne işlenen cinayetler çok daha vahşileşti. Mayıs ayında 35 kadın öldürüldü. Bu ölümlerin 16’sı şüpheli. Son zamanlarda genç kadınlar balkondan, rezidanslardan düşüyor. Erkekler intihar süsü vererek cezadan kurtulmak istiyor" dedi.
[ilgili id="215650"]
“Yani aslında şüpheli kadın ölümlerinin birçoğu kadın cinayeti" diyen KCDP Temsilcisi şöyle devam etti: “Mayıs ayında kadınların yüzde 63’ü evinde öldürüldü. Kadınlar güvenli diye kapatılmak istenen evlerde öldürüldü. İzlenen politika bu ölümlere kapı aralıyor. Palayla kadın cinayeti işleyen adam da ‘O benim için kolay hedefti’ demişti."

‘KADIN CİNAYETİ DAVALARINDA HAKSIZ TAHRİK İNDİRİMİ KARARLARI ARTTI’

Sünnetçioğlu, kadın cinayetleri davasında verilen haksız tahrik indirimi kararlarının son zamanlarda arttığını söyledi. Sünnetçioğlu, devamında şunları söyledi:

“Hâkimler bir karar verirken bunu tarafsızca yapmalı. Cinsiyetçi yaklaşımda bulunmamalılar. Bazı erkekler anlaşmazlık yaşadıkları kadınlara bir dönem ‘Seni de Emine Bulut gibi öldürürüm’ diye tehditler savuruyordu. Verilen cezalar kadın cinayetlerinin artmasına neden oluyor. Nevin Yıldırım kendisine senelerce tecavüz eden adamı öldürdü. Ancak Nevin Yıldırım’a bir indirim verilmedi. Derneğimizin kapatılma davası var."
[ilgili id="205913"]
KCDP’NİN KAPATILMAK İSTENMESİNE TEPKİ

KCDP’ye yönelik kapatma davasına ilişkin de konuşan Sünnetçoğlu, şunları kaydetti:

“Katilleri yakalamak yerine derneğimizi kapatmaya çalışıyorlar. Kapatılmak istenmesinin sebebi kadınların sesini kısmak. Bize namussuz diyorlar. Ölüm tehdidi alan, şiddet gören bir kadının yanında durarak namussuz oluyorsak evet biz namussuzuz."
[ilgili id="186746"]