AKP'li belediye başkanı hakkında suç duyurusu: Kadına şiddet uyguladı

AKP'li belediye başkanı hakkında suç duyurusu: Kadına şiddet uyguladı
Yayınlanma:
A+ A-
EMEP: Belediye başkanının işçi kadına bağırması, kovması, hakaret etmesi kadına yönelik şiddet kapsamındadır.

Emek Partisi (EMEP) Ordu İl Başkanlığı, işçi kadınlara hakaret eden ve sendikadan istifaya zorlayan AKP’li Gürgentepe Belediye Başkanı Yaşar Şahin hakkında suç duyurusunda bulundu.

EMEP Ordu İl Başkanlığı, Gürgentepe Belediye Başkanı AKP’li Yaşar Şahin hakkında iki işçi kadına hakaret ederek, sendikadan istifaya zorlamasına ilişkin suç duyurusunda bulundu. AKP'li Şahin’in işçi kadınlara yönelik hakaret ve baskılarına dair Gürgentepe Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunan EMEK Ordu İl Başkanlığı, "sendikal özgürlüğü engellemek ve tehdit" suçlarından kamu davası açılmasın talep etti. 

‘SENDİKA HAKKINA SALDIRI’

Suç duyurusu yaptıktan sonra açıklama yapan EMEP Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz, "Belediye Başkanının işçi kadına bağırması, kovması, hakaret etmesi kadına yönelik şiddet kapsamındadır. Ayrıca sendika hakkına saldırıdır. Bu nedenle suç duyurusu yaptık" dedi.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde suç duyurusu yapmayı uygun bulduklarını söyleyen Poyraz, dilekçelerini Ordu Cumhuriyet Başsavcılığına teslim ettiklerini belirtti. Poyraz, "Makamlar keyfi davranış içinde olma hakkını vermiyor. Belediye başkanları seçimle de gelse işverendir. Yasalara uymak zorundadır. Görüyoruz ki, Gürgentepe Belediye Başkanı Yaşar Şahin, yasaların dışında kendine göre davranma, işçilere hakaret etme, hangi sendikaya üye olacaklarına karar verme hakkını kendinde görebiliyor. EMEP olarak bu keyfiyetin bir bedeli olması gerektiğine inanıyoruz ve bu nedenle suç duyurumuzu yaptık. Takipçisi olacağız" şeklinde konuştu.

 NE OLMUŞTU?

Ordu Gürgentepe Belediye Başkanı Yaşar Şahin, geçtiğimiz yıl belediyede çalışan işçilerden sendikadan istifa etmelerini istediği, istifa etmeyen Sevinç Karaca’yı makam odasına çağırarak, Karaca dışında bir diğer başka işçi kadına daha hakaret ederek kadınları belediyeden kovduğu ortaya çıkmıştı. İş yerinde mobbinge ve hakarete uğradığını belirten Karaca, işine geri dönmek için mahkemeye başvurmuş, hakaret anına ait görüntüleri de mahkemeye sunmuştu. Karaca davayı kazanmasına rağmen hala görevine dönemedi. Mahkemeye sunulan hakaret anına ait bu görüntüler, bir yıl sonra sosyal medyada paylaşılınca yeniden gündem oldu. (MA)

Öne Çıkanlar