TJA: 4 Nisan'ı Newroz coşkusu ile karşılıyoruz

TJA: 4 Nisan'ı Newroz coşkusu ile karşılıyoruz
Yayınlanma:
A+ A-
TJA, İmralı Adası’nda tecritte tutulan Abdullah Öcalan’ın 73’üncü doğum günü için yazılı bir açıklama yaptı.

Özgür Kadın Hareketi (TJA), PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 73’üncü yaş gününe dair yazılı açıklama yaptı. "Amara’dan doğan güneş kadınları ve dünyayı aydınlatmaya devam ediyor" başlıklı açıklamada, Öcalan'ın 23 yılı aşkın bir süredir ağır tecrit koşullarında tutulduğuna dikkat çekildi. TJA, "yeniden doğuş" şeklinde tanımladıkları yaş gününü kutlayarak, "İmralı Adası’nda tutulan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın 73’üncü doğum günü tüm halklara, kadınlara kutlu olsun. Bizim için ‘Yeniden Doğuş’u simgeleyen 4 Nisan’ı mücadele ve direnişimizi büyüttüğümüz tarihi Newroz coşkusu ile karşılıyoruz" diye kaydetti. 

ÖCALAN'IN MÜCADELESİ

Açıklamada, Öcalan’ın Kürt halkı ve kadınların özgürlüğü için amansız savaş verdiğine işaret edilerek, "Sayın Öcalan, en yakıcı sorunun kadın sorunu olduğu gerçeğini görmüş ve kadın sorununun çözülmeden hiçbir toplumsal sorunun çözülemeyeceği gerçekliği ile kadın özgürlük mücadelesini yaşamının en amansız kavgası haline getirmiştir. Sayın Öcalan kadınların erkeğe bağımlı kılınmak istenmesini, ikincilleştirilmelerini reddederek, özgün örgütlenme önünü açmış olması ve her çözümlemesine kadın özgürlük sorununu temel bir kaynak olarak koyması bugün Kürt kadınının mücadele için harekete geçmesine yol açmıştır. Kürt Halk Önderi, kadın hakikatinin yaşamla bağının kurulmasında da büyük emek ve çaba göstermiştir" denildi. 

Açıklamada, Öcalan’ın paradigmasının Kuzey ve Doğu Suriye'de yaşanan devrimle hayat bulduğuna vurgu yapıldı. Açıklamada, "Dört parça Kürdistan’da gerçekleşen mücadele içerisinde kadın özgürlüğüne dair oluşturulan kavramlar, kuramlar ve kurumlar artık dünya genelinde merakla ve ilgiyle takip edilmektedir. Yine kadın bilimi olan Jineolojî, kadınlar tarafından sahiplenilerek geliştirilmektedir. Kadın erkek ilişkilerinin çözümlenmesinde özgür eş yaşam kuramı da siyasette karşılığını eş başkanlık olarak bulmuş ve yaşamın her alanında uygulanmaktadır" diye belirtildi. 

'TECRİT TOPLUMA SİRAYET ETTİ'

Bugün milyonlarca kadının Öcalan’ın fiziksel özgürlüğünü talep ettiğinin altının çizildiği açıklamada, devamla şu ifadelere yer verildi: "Kürt Halk Önderi’ne uygulanan ağır tecrit, bugün toplumun her alanına sirayet etti. Başta kadınlar olmak üzere tüm topluma tecrit altında bir yaşam dayatılmaktadır. Kadın kırımı, tecavüz, taciz ve şiddet artarken buna karşı mücadele eden öncü kadınlarda gözaltı ve tutuklama tehdidi ile karşı karşıya bırakılmaktadır. Yine hasta tutsaklar başta olmak üzere tüm siyasi tutsaklar işkenceye dönüşen hak ihlalleri yaşamaktadır. Artan ekonomik kriz, işsizlik, emeğin sömürülmesi ve halkın gün geçtikçe daha da yoksullaştırılması İmralı’da hayata geçirilen tecridin bir parçasıdır. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü ile Kürt halkının ve kadınların özgürlüğü tarihsel, felsefik ve siyasal bir bağ içerirken bu gerçekliğin üzerinin kapatılmasına karşı özgürlük arayışındaki herkesin kenetlenmesi gerekmektedir. Başta Sayın Öcalan’ın köyü olan Amara’ya her 4 Nisan’da gerçekleştirilen yüz binlerin yürüyüşünde saldırıya uğrayarak katledilen halkların evlatları önünde saygıyla eğiliyor ve 4 Nisan’ın özgür yaşamın vesilesi olacağının inancını taşıyoruz." (MA)