Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu raporu: Yılın ilk yedi ayında 227 kadın katledildi

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu raporu: Yılın ilk yedi ayında 227 kadın katledildi
Yayınlanma:
A+ A-
Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu verilerine göre; yılın ilk yedi ayında 227 kadın katledildi. Rapora göre kadınlar en çok, en yakınlarındaki erkekler tarafından öldürüldü.

Artı Gerçek - Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF), yedi aylık kadın cinayetleri raporunu yayımladı. 1 Ocak - 31 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşen kadın cinayetlerinin incelendiği rapora göre; yılın ilk yedi ayında 159'u cinayet, 68'i 'şüpheli' ölüm olmak üzere 227 kadın katledildi.

KADINLAR, EN YAKININDAKİ ERKEKLER TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ

Rapora göre; 65 kadın ilişki yaşadığı erkekler tarafından katledildi. Cinayet olarak kayda geçen diğer 94 ölümün 36'sı boşanma veya ayrılma aşamasında, 29'u ise aile içinde gerçekleşti. 20 kadın tanıdığı bir erkek tarafından katledilirken altı kadını kızının, kardeşinin veya annesinin bağlantılı olduğu bir erkek öldürdü. Üç cinayet failinin kimliği belirlenemezken 'şüpheli' ölüm sayısı da 68 olarak belirtildi.

ATEŞLİ SİLAH CİNAYETLERİ ÖNE ÇIKIYOR

Cinayet yöntemlerine de yer verilen rapora göre; 1 Ocak - 31 Temmuz tarihleri arasında katledilen kadınların 99'u ateşli silah aracılığıyla öldürüldü. 49 kadın kesici aletle katledilirken 18'ü yüksekten düştü, sekizi boğuldu. Raporda ayrıca 53 kadının farklı şekilde öldürüldüğü veya nasıl öldürüldüğünün bilinmediği belirtildi.

KATLEDİLEN KADINLARIN 87'Sİ EVLİYDİ

Raporda, katledilen kadınların medeni durumlarına da yer verildi. 87 kadının evli, 62'sinin bekar ve 13'ünün boşanmış olduğu dikkat çekerken yedi kadının da dini nikahlı olduğu belirtildi. 58 kadının medeni durumu ise bilinmiyor.

EN KÜÇÜĞÜ YEDİ, EN BÜYÜĞÜ 90 YAŞINDAYDI

TKDF verilerine göre; yılın ilk yedi ayında katledilen kadınların ortalama yaşı 37,64 olarak kayıtlara geçti. En küçük kadının 7, en büyüğününse 90 yaşında olduğu tespit edildi.

KADIN CİNAYETLERİNİ DURDURACAĞIZ PLATFORMU VERİLERİNDE 310 'ŞÜPHELİ' ÖLÜM VARDI

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun paylaştığı, 1 Ocak-31 Temmuz tarihlerini kapsayan verilere göre 310 kadın 'şüpheli' şekilde öldü. 310 'şüpheli' ölümün 173’ü kadın cinayeti olarak kayda geçti. 173 kadından 52’si ise 'boşanmayı istemek, barışmayı, evlenmeyi, ilişkiyi reddetmek' bahaneleriyle öldürüldü. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar