Trans kadın cinayetinde 'küfür' gerekçesiyle 'haksız tahrik' indirimi

Trans kadın cinayetinde 'küfür' gerekçesiyle 'haksız tahrik' indirimi
Yayınlanma:
A+ A-
İzmir Bornova'da trans kadın Mira Güneş'i vahşice katleden Serdar Gülsoy'un yargılandığı davada ceza çıktı. Müebbet hapis cezasına çarptırılan Gülsoy için maktulün 'küfretmesi' gerekçesiyle 'haksız tahrik' indirimi uygulandı, ceza 15 yıla indirildi.

Artı Gerçek - İzmir'de 36 yaşındaki trans kadın Mira Güneş'i öldüren 45 yaşındaki Serdar Gülsoy'ın yargılandığı davada bugün karar çıktı.

Sanıkların yargılanmalarına 23 Ocak'ta İzmir 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Karar duruşmasına tutuklu sanık Serdar Gülsoy ile başka suçtan cezaevinde bulunan Turgay Türker, SEGBİS ile katıldı. Taraf avukatları ise salonda hazır bulundu. Sanık avukatları müvekkillerinin beraatin isterken, sanıklar da beraat talebinde bulundu. Savunmaların ardından karar açıklandı. Heyet, Serdar Gülsoy'u 'kasten öldürme' suçundan müebbet hapis cezasına çarptırdı. Heyet, ardından aksi ispatlanamayan Serdar Gülsoy'un savunmasına göre Mira Güneş'in kendisine küfretmesi nedeniyle 'haksız tahrik' indirimi uygulayıp, cezayı 15 yıl hapse çevirdi. Gülsoy’a, 'hırsızlık' suçundan 6 yıl hapis, 'zincirleme olarak başkasına ait bir banka veya kredi kartının izinsiz kullanılması suretiyle yarar sağlama' suçundan 3 yıl 9 ay hapis cezası verildi. Gülsoy, 'konut dokunulmazlığını bozmak' suçundan beraat etti. Gülsoy, toplam 24 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

2 SANIK HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Turgay Türker, Kadir Yüksel'e karşı ölümünden sonra evindeki eşyaları diğer iki sanıkla birlikte almak suretiyle 'hırsızlık' suçunu işlediği gerekçesiyle 6 yıl hapis cezasına çarptırılırken, 'tasarlayarak öldürmeye yardım etmek' ve 'kredi kartını kullanarak menfaat sağlamak' suçlarından beraat etti. Mahkeme heyeti, Murat İnceçelik'e 'zincirleme olarak başkasına ait bir banka veya kredi kartının izinsiz kullanılması suretiyle yarar sağlama' suçundan 3 yıl 9 ay, 'hırsızlık' suçundan 6 yıl hapis cezasına çarptırdı. İncelik, 'tasarlayarak öldürmeye yardım etmek' ve 'konut dokunulmazlığını bozmak' suçlarından ise beraat etti. Öte yandan heyet, İnceçelik ve Türker hakkında Kadir Yüksel'i kasten öldürme eyleminden sonra suç delillerinin ortadan kaldırılması ya da gizlenmesi ile ilgili eylemi nedeniyle hakkında soruşturma yapılması için İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

NE OLMUŞTU?

Mira Güneş'in Rafetpaşa Mahallesi'ndeki evinden 11 Mart 2021'de kötü kokular gelmesi üzerine komşular kadın ulaşmaya çalışmış, ulaşamayınca yakınlarını aramıştı. Eve girildiğinde trans kadının cesedinin çekyatın içinde olduğu görülmüştü.

İncelemede Güneş'in başına sert cisimle vurularak öldürüldüğü ve yüzünün tanınmayacak hale geldiği belirlenmiş, üç kişiye dava açılmıştı.

İlk savunmalarında tartışmayı hatırlamadığını söyleyen sanık Serdar Gülsoy, daha sonra trans kadının kendisine küfrettiğini ve tartışma büyüdükten sonra olayın meydana geldiğini iddia etmişti. (DHA)

Öne Çıkanlar