Van ve Mardin’de kadınlardan Mahsa Amini eylemleri: Tarihi direniş etrafında kenetlenelim

Van ve Mardin’de kadınlardan Mahsa Amini eylemleri: Tarihi direniş etrafında kenetlenelim
Yayınlanma:
A+ A-
İran’da 22 yaşındaki Mahsa Jina Amini’nin, "zorunlu başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle” gözaltına öldürülmesinin yıldönümünde Van ve Mardin'de kadınlar eylem yaptı. Eylemlerde "Tarihi direniş etrafında kenetlenelim" çağrısı yapıldı.

Artı Gerçek - Jîna Emînî’nin katledilişinin yıldönümü nedeniyle Tevgera Jinên Azad (TJA) öncülüğünde birçok kentte yürüyüş ve açıklama yapıldı. “Jin,jiyan,azadî” sloganlarıyla yürüyen kadınlar, dünyaya yayılan tarihi direniş etrafında kenetlenme çağrısı yaptı.

VAN'DA EYLEM ENGELLENMEYE ÇALIŞILDI, KADINLAR ABLUKAYI AŞTI

'Jin,Jiyan, azadî' direnişinin yıldönümünde Van’da Beşyol mevkiinde bulunan Dabbaoğlu Park’ında düzenlenen açıklamaya çok sayıda kişi katıldı. Açıklamada “ Bi, Jin jiyan azadî’yê ber bi azadiyê ve” pankartı ile Jîna Emînî’nin fotoğraflarının yer aldığı dövizler taşındı. Kent valisinin sistematikleştirdiği iki günlük eylem etkinlik yasaklarını öne süren polis, kadınların parkta bir araya gelmesini engellemeye çalıştı.

TOMA, zırhlı araç ile ablukaya alınan parka kadınlar ablukayı aşarak giriş yaptı. Kadınlar; “Jin, jiyan, azadî”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “ Siyasi tutsaklar onurumuzdur” sloganları attı.

'CİNSİYETÇİ POLİTİKALARI YIKMAYA GELİYORUZ'

Van Milletvekili Gülcan Kaçmaz Sayyiğit, Kürt kadını öncülüğünde ortaya çıkan “Jin, jiyan, azadî” sloganının evrenselleştiğine değinerek, Amerika Birleşik Devletleri’nin Los Angeles kentinde bir kavşağa “Jin, jiyan, azadî” isminin verildiğini hatırlattı. Sayyiğit, şu ifadeleri kullandı:

"Ama maalesef biz bu topraklarda sesimizi çıkarmaya çalışırken ablukaya alınıyoruz. Molla rejiminin nasıl ki Jîna şahsında kolonları sarsıldıysa, AKP-MHP faşist iktidarı da cinsiyetçi politikaları da Kürt ve Türkiyeli kadınların öncülüğünde yıkılacak. Rojava’da nasıl bir kadın devrimi hayata geçirildiyse, oradaki zafer bir başarı sembolüne dönüştüyse, Jîna şahsında da bir özgürlük sembolü ortaya çıkmıştır. Leyla Qasımlardan, Sakinelerden, Sevêlere kadar bu mücadele nasıl bu günlere geldiyse bundan sonra da devam edecektir."

Açıklama; atılan sloganların ardından sonlanırken, kadınlar daha sonra ablukadan çıkarak bir süre sloganlarla yürüdü.

MARDİN: 'KÜRT KADININ DİRENİŞİNİ GÖRDÜK'

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde de basın açıklaması gerçekleştirdi. Özgürlük Meydanı’nda gerçekleşen açıklamaya Mardin Barış Anneleri, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) il ve ilçe örgütleri, Yeşil Sol Parti Mêrdîn Milletvekilleri Beritan Güneş, Kamuran Tanhan ile çok sayıda kişi katıldı. “Jin, jiyan, azadî li dijî faşîzmê û qirkirina jinan” yazılı pankartının açıldığı açıklamada, Jîna’nın fotoğrafları ile “jin, jiyan, azadî” yazılı dövizler taşındı.

Açıklamada sık sık “Jin, jiyan, azadî” sloganları atıldı. Açıklamayı kitle adına okuyan HDP Kızıltepe İlçe Eş Başkanı Aysel Ayav, Jîna’nın katledilişinin ardından kadın öncülüğünde gerçekleşen direnişlere dikkat çekerek, “Bugün Fars ve Kürt kadınlar Jîna için direniş ateşi oldular ve bu tarihi direnişe sahip çıktılar. Her ne kadar iktidar saldırıları artsa da aynı zamanda tavırlarında değişiklik de yaşandı. Kadınların sokakları, direniş alanlarını bırakmadıklarını gördük. Dört parça Kurdistan’a yayılan Kürt kadının direnişini gördük” ifadelerinde bulundu.

Ardından konuşan Yeşil Sol Parti Milletvekili Beritan Güneş, “Kadınların varlığından korkuyorlar. Bu nedenle kadınlar idama mahkum edildi, zindanlara atıldı. Bu sloganı yaşatan tüm kadınlara selam olsun” şeklinde konuştu.

Açıklama “Jin, jiyan, azadî” sloganları ile son buldu. (MA)

Öne Çıkanlar