1. Düsseldorf Kürt Film Festivali başlıyor

1. Düsseldorf Kürt Film Festivali başlıyor
Festival kapsamında otuzdan fazla film ve belgesel sinemaseverlerle buluşacak. Almanya'nın Düsseldorf kentinde gerçekleşecek festival 25-28 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek.

Artı Gerçek - Sinema ekibi Art Records tarafından düzenlenen film festivalinde bu yıl dört bölümde otuzdan fazla film ve belgesel iki farklı sinemada (UFA Palast ve Metropol) gösterilecek. 25 Nisan'da başlayan festivale Komina Film a Rojava, Alman-Kürt Enstitüsü, Rosa-Luxemburg Vakfı, Dayanışmanın Sesi Derneği, Mosaik e.V., Hochfeld Kültür Merkezi ve BiBaBuZu Kitapevi destek verdi.

Êzidî toplumunu odak noktasına alan festivalde Êzidî katliamını anlatan ve Uluslararası İnsan Hakları Film Festivali'nden ödülle dönen 'Şengal’in Melekleri' başta olmak üzere 'Heza', 'Love In The Face of Genocide', 'The Return: Life After ISIS', 'Şengal’den Mektuplar' gibi belgesel ve filmler gösterilecek.

Festivali düzenleyen sinema ekibi Art Records festival hakkında yaptığı açıklamada, “Bu bizim ilk festivalimiz. Şengal, Kurdistan ve diasporadaki tüm Êzidî topluluğunu odak alıyoruz. Film programında Êzidî inancına, Êzidî halkının yaşadıkları fermanlara dikkat çekiyoruz” dedi.

Festival, açılışını Özkan Küçük’ün yönettiği 'Rojbash' filmi ile yapacak. Film aynı zamanda Avrupa prömiyerini de gerçekleştirecek. Film, 25 yıl önce sahneledikleri oyunu bir kez daha sahnelemek üzere bir araya gelen bir grup Kürt tiyatrocunun hikayesini anlatıyor.

Êzidîlerin '73'üncü Ferman' diye adlandırdığı 3 Ağustos 2014 Şengal Katliamı'nı anlatan fotoğraf sergisi de festival boyunca açık olacak. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar