11'nci Uluslararası Canlandıranlar Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

11'nci Uluslararası Canlandıranlar Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu
Yayınlanma:
A+ A-
11. Canlandıranlar Film Festivali'nde ödüller Fransız Kültür Merkezi'nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Toplam 5 kategoride ödüllerin takdim edildiği festivalde, Margot Reumont imzalı Cuddle, "En İyi Film" de dahil iki dalda ödülün sahibi oldu.

Deniz ÇAKMAK


Artı Gerçek - Bu yıl Canlandıranlar Derneği tarafından 23-29 Ekim tarihleri arasında 11'inci kez düzenlenen Uluslararası Canlandıranlar Film Festivali'nde ödüller 28 Ekim'de düzenlenen törenle sahiplerine takdim edildi.

Ödül töreni, Dr. Öğr. Üyesi Mesrure Melis Bilgin Koen ve Vincent Bouvard'ın sunumuyla Taksim'de bulunan Institut Français'de (Fransız Kültür Merkezi) gerçekleştirildi. Festivalin yarışma bölümünde, En İyi Film, En İyi ilk Film, SİYAD Özel Ödülü, En İyi Öğrenci Filmi ve En İyi Türk Filmi olmak üzere toplam 5 kategoride ödüller sahiplerini buldu.

canlandiranlar11.jpg
Afiş tasarım: Tolgahan Bayhan

BU YILIN TEMASI 'ELDEN ELE ANİMASYON!'

11 yıldır Canlandıranlar Derneği gönüllülerinin emeğiyle düzenlenen festivalin bu yılki teması ortak üretim, dayanışma ve yardımlaşma vurgusuyla "Elden Ele Animasyon" olarak belirlendi. Canlandıranlar Derneği'nin gönüllülerinin çabası ve sponsorların desteğiyle gerçekleştirilen festivalde 1848 başvurudan 78'i Dr. Selen Çalık Bedir ve Ali Ayhan Gündüz'den oluşan ön jüri tarafından yarışmaya seçildi. Programda 14’ü Türkiye yapımı olmak üzere 10 kısa yarışma dışı film ve 4 uzun metraj film yer aldı.

CUDDLE'A (KUCAKLAŞMAK) EN İYİ FİLM DE DAHİL İKİ ÖDÜL BİRDEN

Festivalin animasyon yönetmeni ve set tasarımcısı Merve Çaydere, Basement Animation Studio’nun kurucusu ve yaratıcı direktörü Mbuotidem ‘MBY’ Johnson ve 2018’den bu yana Uluslararası Animasyon Film Derneği ASIFA’nın başkan yardımcılığı görevini yürüten Mohamed Ghazala'dan oluşan yarışma jürisi, En İyi Film ve En İyi İlk Film de dahil olmak üzere iki kategoride ödülü Margot Reumont imzalı Cuddle'a (Kucaklaşmak) verdi.

'GERÇEK BİR SİNEMA CEVHERİ'

"En İyi Film" ödülünün jüri tarafından kaleme alınan gerekçeli kararı şöyle:

"Gerçek bir sinema cevheri olan bu film, harika bir hikaye yapısına ve güzel bir görsel dile sahip. Sonlara doğru duygusal bir yumruk atıyor ve daha fazla ilgiyi hak eden önemli bir temayı ele alıyor. Bu temayı böylesine zarif bir şekilde işlediği için sanatçıya tebrikler.

Sessiz yoğunluğu ve dile getirilmeyen gerçekleriyle film duygusal olarak yankı uyandırıyor. Hem anlatım hem de sanat tarzındaki sadelik, eski tabloların zarafetini anımsatıyor. "Kucaklaşmak" film yapımcılığında inanılmaz cesur bir başlangıca işaret ediyor. Hikaye anlatma becerisi, büyüleyici görsellerini güzel bir şekilde tamamlıyor ve sahneler arasındaki kusursuz geçişler bizi bu ilgi çekici anlatı boyunca sorunsuz bir şekilde yönlendiriyor. Film, nostaljinin rahatlatıcı kollarında kozalanmış aile sırlarının esrarengiz dünyasını ustalıkla araştırıyor."

Aynı zamanda "En İyi İlk Film" ödülünü de kucaklayan Cuddle için bu ödülün gerekçesi olarak filmin "nostaljinin rahatlatıcı kollarında kozalanmış aile sırlarının esrarengiz dünyasını ustalıkla araştırması" ve bir ilk film olarak "son derece olgun bir sanatsal beceri seti ve hikaye anlatma kabiliyeti sergilemesi" gösterildi.

Cuddle'ın yönetmeni Margot Reumont, törene katılamadı ancak ödül konuşmasını Fransa'dan gönderdiği bir video mesaj ile yaptı.

Reumont, filmi ödüle değer gören tüm festival ekibine ve jüri üyelerine teşekkür ederek başladığı konuşmasına şöyle devam etti:

"Filmde emeği geçen tüm ekip arkadaşlarıma ve aileme teşekkür ederim. Cuddle çok fazla zaman ve emek gerektiren bir filmdi. Travmatik bir deneyim ve o deneyimden iyileşmek hakkında bir film, o nedenle filmin gördüğü bu takdir daha da özel. Herkese teşekkürler"

SİYAD ÖZEL ÖDÜLÜ MAURİCE'İN BARI FİLMİNİN OLDU

Festival kapsamında Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) tarafından verilen SİYAD Özel Ödülü'ne ise sinema yazarları Selin Gürel, Umur Çağın Taş ve Gözde Hatunoğlu’ndan oluşan jüri tarafından oy birliğiyle Ron Dyens imzalı Maurice's Bar değer görüldü. Ödülün gerekçesini açıklamak üzere jüri üyesi Gözde Hatunoğlu sahneye davet edildi.

'YAŞAYAN BİR KARAKTER, ANİMASYON TÜRÜNDE ÖZÜNÜ BULUYOR'

Hatunoğlu'nun açıkladığı gerekçeli kararda şu ifadeler yer aldı:

"1900’lerin Paris'inin gizli kuir tarihini zarif ve yaratıcı numaralarla hikâyeleştiren bu film, zamanda hiç beklenmedik bir yolculuk vadediyor. Hikâyesine ölesiye sadık detaycılığı ve sinema klasiklerinden ilham alan çerçeveleriyle yaşayan bir karakterin animasyon türünde özünü bulduğuna tanık oluyoruz. Olgun sıradışılığı ve eğlenceli aykırılığı sebebiyle SİYAD En İyi Film ödülünü oy birliğiyle bu filme veriyoruz."

EN İYİ TÜRKİYE YAPIMI FİLM ÖDÜLÜ KURDUN KUTUSU'NA (WOLF'S BOX)

En İyi Türk Filmi'ne ise 2018'de Canlandıranlar Derneği Yetenek Kampı'ndan çıkan projelerden biri olan Wolf's Box (Kurdun Kutusu) değer görüldü. Filmin yönetmeni Uğur Savaş'ın ödülünü takdim etmek üzere, festivalin medya sponsorluğunu üstlenen Medyaist'ten Eren Atmaca sahneye davet edildi.

Yönetmen Uğur Savaş ödül konuşmasında, filmin 5 yıla yayılan uzun bir zaman diliminde tamamlandığını belirterek ödülü süreç boyunca yanında olan ekip arkadaşlarına adadı.

EN İYİ ÖĞRENCİ FİLMİ ROSS STRINGER İMZALI YENGEÇ'E (CRAB DAY)

Festivalde "En İyi Öğrenci Filmi" ödülü ise, erkeklerden oluşan bir balıkçı topluluğundaki yıllık yengeç avlama ritüeline dahil edilen ve kendini babasına kanıtlamak için ilk yengecini öldürmek zorunda kalan bir erkek çocuğun hikayesini anlatan Ross Strınger'e verildi.

'SES TASARIMI VE MÜZİK OLAĞANÜSTÜ'

Stringer'e verilen ödülün gerekçeli kararında şu ifadeler yer aldı:

"Bu Öğrenci filmi gerçekten dikkate değer. Basit ama etkili bir şekilde işlenen, son derece rahat ilişkilenebilinen bir ana fikri ele alıyor. Film tekrarlayan hareketleri etkili bir şekilde ve ustalıkla kullanıyor. Sanatının sadeliği hikaye anlatımını güzel bir şekilde geliştirmiş. Dahası, ses tasarımı ve müzik tek kelimeyle olağanüstü."

Törene diğer yönetmenler gibi video mesaj gönderen Stringer ödül konuşmasında, videoyu filme de ilham olan ülkesi İngiltere'den gönderdiğini belirterek ailesine, film ekibine ve festivale teşekkür etti.

Törende Canlandıranlar Derneği Başkanı Berat İlk'e, festivalin bu seneki afiş tasarımcısı Tolgahan Bayhan'a, ödülü tasarlayan Nermin Er'e, Sanat Yönetmenleri Ferhat Akbaba ve Eda Çağıl Çağlaırmak'a ve festival gönüllülerine, süreçteki emekleri ve katkıları için teşekkür edildi. Törenin ardından festival gönüllüleri sahneye davet edildi.

Ödül töreninde ayrıca, 11'nci Canlandıranlar Film Festivali'ne katkıları ve mekan desteği dolayısıyla Fransız Kültür Merkezi'ne, merkezin teknik işlerde emek veren teknisyenlerine ve Müze Gazhane'ye de teşekkür edildi.

Festivalde ödül alan tüm filmler ve yönetmenleri şöyle:

En İyi İlk Film
Cuddle / Kucaklaşma/ Margot Reumont

En İyi Film
Cuddle / Kucaklaşma/ Margot Reumont

En İyi Öğrenci Filmi
Crab Day / Yengeç/ Yön: Ross Stringer

En İyi Türk Filmi
Wolf's Box / Kurdun Kutusu/ Yön: Uğur Savaş

SİYAD Özel Ödülü

Maurice's Bar / Maurice’in Barı/ Yön: Ron Dyens (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar