15-16 Haziran İşçi Direnişi belgesel oldu

15-16 Haziran İşçi Direnişi belgesel oldu
Yayınlanma:
A+ A-
Ayrıntı Yayınları etiketiyle çıkan 'İşçilerin Haziranı 15-16 Haziran' kitabı belgesel olarak izleyiciyle buluşuyor. Senaryosunu, kitabın da yazarı olan Zafer Aydın'ın yazdığı belgesel 1 Nisan'da Şişli Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde gösterilecek.

Artı Gerçek- Zafer Aydın’ın 2020 yılında Ayrıntı Yayınları tarafından yayınlanan “İşçilerin Haziranı 15-16 Haziran” adlı kitabı belgesel oldu.

Zafer Aydın, Cihangir Köse ve Nesrin Uçar tarafından hazırlanan belgesel film, 1 Nisan Cumartesi günü, saat 14.00’de Şişli Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde gösterilecek.

Cihangir Köse’nin yönetmen koltuğunda oturduğu filmde Nesrin Uçar Yardımcı Yönetmen olarak yer aldı.

Zafer Aydın’ın senaryosunu yazdığı belgeselin yapım kadrosunda Ayşe Lebriz Berkem seslendirmeyle, Erdal Güney besteleriyle, Mustafa Bilgin çizimleriyle, Fahrettin Engin Erdoğan da canlandırma sahnelerinin çekim ve kurgusuyla yer alıyor.

poster-grevjpg.jpg

Gönüllülük ve dayanışma temelinde bir araya gelen isimlerle çekilen belgesel, Türkiye’nin sosyal ve siyasal tarihine damga vurmuş 15-16 Haziran İşçi Direnişi'ni konu ediyor.

Belgesel, dönemin tanıkları, belgeleri eşliğinde eyleme yol açan düzenlemenin (274 sayılı Sendikalar Kanunu’nda bazı maddelerin değiştirilmesi hakkında kanun) gündeme getirilmesinin arka planını, yasa karşısında işçilerin, sendikaların geliştirdiği refleksi, yaptıkları örgütlenmeyi, giriştikleri mücadeleyi ve yarattığı etkileri aktarıyor. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar