17. Metin Altıok Şiir Ödülü'nün sahibi Şeref Bilsel oldu

17. Metin Altıok Şiir Ödülü'nün sahibi Şeref Bilsel oldu
17. Metin Altıok Şiir Ödülü sahibini buldu. Ödülü şair Şeref Bilsel'in "Kâğıdın Ölümü” kitabı kazandı.

Artı Gerçek - Bu yıl 17. düzenlenen Metin Altıok Şiir Ödülü'nü Şeref Bilsel'in "Kâğıdın Ölümü” kitabı kazandı.

Doğan Hızlan, Hilmi Yavuz, Eray Canberk, Şükrü Erbaş, Ali Cengizkan, Latife Tekin ve Haydar Ergülen'den oluşan seçici kurul ödülün oy çokluğuyla Şeref Bilsel'e verilmesini kararlaştırdı.

Metin Altıok Şiir Ödülü Seçici Kurulu, ödülün verilmesindeki gerekçede şu ifadelere yer verdi:

"Şeref Bilsel, çağın ürkütücü labirentlerinde bir başına kalmış insan tekinin, evlerden, ölümlerden, gelecek rüyalarından ve bir şiddet sarmalından geçerek toplumsal hayata karışmış yalnızlığını ve huzursuzluğunu; toplumsal hayatın evlerimizi, hayatlarımızı geleceğimizi kuşatmış büyük yabancılaşmasını, sevgisizliğini ve yıkıcılığını; aralarındaki diyalektik ilişkiyi ustalıkla göstererek; insan olma erdemini yücelten bir etik yaklaşımla, şiirin derin, çağrışımı geniş, incelikli diliyle hepimizin yüreğine ısrarla sunan bir şiire varmıştır Kâğıdın Ölümü'nde. Bu nedenle 2024 Metin Altıok Şiir Ödülü'nün Şeref Bilsel'e verilmesine oy çokluğu ile karar verilmiştir."

Şairliği yanında deneme ve şiir üzerine yazılarıyla da tanınan Şeref Bilsel’in 5. şiir kitabı olan “Kağıdın Ölümü”, 2023 yılında Yitik Ülke Yayınları etiketiyle raflardaki yerini almıştı.

ŞEREF BİRSEL KİMDİR?

Şeref Bilsel, 1972 yılında Rize’de doğdu. Dumlupınar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. Özel bir televizyon kanalında program yapımcılığının yanında kültür sanat danışmanlığı da yaptı. Şiir, deneme ve eleştirileriyle pek çok dergide yer aldı. Modern Türk şiiri üzerine yazıları ve şiirleri; Cumhuriyet-Kitap, Varlık, Patika, Başka, Mor Taka, Akatalpa, Şiir Oku, Edebiyat ve Eleştiri, Yasakmeyve, Kaşgar, Budala gibi dergilerde yayımlandı.

Şeref Bilsel, 2010 yılında Doğan Hızlan, Cevat Çapan, Orhan Koçak ve Ahmet İnam ile birlikte Altın Portakal Şiir Ödülü jürisinde yer aldı.

Şeref Bilsel’in Dünyanın Külü adlı kitabına 18. Altın Portakal Şiir Ödülü verildi. Doğan Hızlan, Cevat Çapan, Ahmet İnam, Hüseyin Ferhad ve Şükrü erbaş’tan oluşan jüri “Sözcük seçimi, imge örgüsü, yakaladığı yüksek müzikalite” göz önüne alınarak Dünyanın Külü kitabına verilmesine karar verildiğini açıkladı.

Yayımlanmış şiir kitapları

  • “Dar Zaman Rivayetleri” (1996)
  • “Magmada Kış Mevsimi” (2003)
  • “Mecnun Dalı” (2007, Yitik Ülke Yayınları)
  • “Dünyanın Külü”, (2013 İkaros Yayınları)
  • “Sürgündeki Rüzgâr”, (Toplu Şiirler, 2014, Yitik Ülke Yayınları)
  • "Kağıdın Ölümü", (2023, Yitik Ülke Yayınları) (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar