Mahkumiyet kararı bozulan Weinstein yeniden yargılanacak

Mahkumiyet kararı bozulan Weinstein yeniden yargılanacak
Cinsel saldırı ve tacizden yargılanan Weinstein hakkındaki 23 yıllık mahkumiyet kararının bozulmasının ardından yeniden yargılama kararı veren savcı, davaya konu eylemlerin rızaya dayalı olmadığını belirterek "Bu davaya inanıyoruz" dedi.

Artı Gerçek - Hoollywood'da çok sayıda kadın oyuncu ve sinema sektörü çalışanının, hakkında taciz ve cinsel saldırı suçlamasıyla beyan verdiği yapımcı Harvey Weinstein hakkında mahkemede verilen 23 yıllık hapis cezasının New York Temyiz Mahkemesi tarafından geri çevrilmesinin ardından Manhattan Bölge Savcılığı, Weinstein'in New York'ta yeniden yargılanmasına karar verdi.

Hollywood'da 'Me Too' hareketinin fitilini ateşleyen Weinstein, hem 'Me Too' hem de küresel çapta kadın mücadelesi için bir dönüm noktası olarak görülen mahkumiyetinin üzerinden geçen dört yıldan sonra, Yargıç Curtis Farber'in karşısına tekerlekli sandalye ve siyah bir takım elbise ile çıktı.

'BU DAVAYA İNANIYORUZ, YENİDEN YARGILAMA YAPACAĞIZ'

Davanın savcısı Nicole Blumberg, Weinstein'e yönelik suçlamalarla ilgili, "Bu davranışta rızaya dayalı hiçbir şey yoktu. Bu davaya inanıyoruz ve yeniden yargılama yapacağız" dedi.

HASTANEDEKİ TEDAVİSİNDEN SONRA TEKRAR GÖZALTINA ALINDI

Weinstein'in basın sözcüsü Juda Engelmayer'ın iddiasına göre, 72 yaşındaki yapımcı geçen haftaki kararın ardından Manhattan'daki Bellevue Hastanesi'ne nakledildi. Farber, Weinstein'ı tekrar gözaltına aldı ve 1 Mayıs İşçi Bayramı tatilinden sonra yeni bir duruşma yapılmasına karar verdi ancak kesin bir tarih belirlemedi.

'DUYACAĞIMIZ SÖZCÜĞÜN 'SUÇSUZ' OLACAĞINDAN EMİNİZ'

Duruşma sırasında sessiz kalan Weinstein'in avukatı Arthur Aidala, müvekkilinin yeniden tutuklanmasına itiraz etmedi. Aidala duruşmadan sonra yaptığı açıklamada, "Buraya geri döndüğümüz için muazzam bir rahatlama duygusu var. Mahkemeye çıkarsa, duruşmanın sonunda duyacağımız tek kelimenin 'suçsuz' olacağından çok eminiz" diye ekledi.

Şubat 2020'de Manhattan Yüksek Mahkemesi'nin jüri üyeleri Weinstein'ı 2006 yılında eski yapım asistanı Miriam Haley'e cinsel saldırıda bulunmaktan ve 2013 yılında aktris Jessica Mann'ı cinsel saldırıya maruz bırakmaktan suçlu bulmuştu. Mahkemenin beyanlarına başvurduğu iki isim, Weinstein'ı cinsel istismarla suçlayan 80'den fazla kadın arasında yer alıyor.

HAYATTA KALANLARDAN HALEY'İN TEKRAR İFADE VERİP VERMEYECEĞİ NET DEĞİL

Reuters'ın haberine göre, Weinstein'e 2023'te verilen mahkumiyet kararı, birinci derece cinsel saldırı ve üçüncü derece tecavüz suçlamalarını içeriyordu. Herhangi biriyle rıza dışı cinsel ilişkiye girdiğini reddeden Weinstein, diğer hakkındaki diğer suçlamalardan beraat etti. Haley'in avukatı Gloria Allred, gazetecilere yaptığı açıklamada Haley'in duruşmada tekrar ifade verip vermeyeceğine karar vermediğini ve bu deneyimin kendisi için travmatik olduğunu söyledi. Allred, "Bu ifadeye jüri açıkça inandı ve ayrıca Miriam'ın ifadesi sunulan tek kanıt değildi" dedi.

NE OLMUŞTU?

Geçen hafta New York Temyiz Mahkemesi'nde görülen davaya başkanlık eden Yargıç James Burke, önceki duruşmalarda savcıların Weinstein'in kendilerine saldırdığını söyleyen çok sayıda kadını tanık olarak çağırılmasına izin verdiklerini ama kadınların ithamlarının yapımcıya "dosyada yöneltilen suçlamaların bir parçası olmadığını" belirtti.

Savcı, 23 yıllık mahkumiyeti bozduğu kararda, Weinstein'in "olması gerektiği gibi sadece hakkındaki suçlamalara dayalı olarak değil, geçmiş davranışları üzerinden de yargılandığını" savunarak, bunu o dönemki yargıcın "temel bir hatası" olarak nitelendi.

Bir zamanlar Hollywood'un en güçlü isimlerinden biri olan Weinstein'in "adil yargılanmadığını" savunan temyiz mahkemesi, yeniden yargılama yapılmasına hükmetti.

Weinstein ayrıca, Kaliforniya'da görülen ayrı bir tecavüz davasında da 16 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Bu iki ceza aynı anda infaz edilemeyecek. Weinstein hakkında hâlâ, Los Angeles'ta açılan ve 2022 yılında 16 yıl hapis cezasına çarptırılmasını sağlayan bir diğer tecavüz kararı yürürlükte. Bu da 72 yaşındaki yapımcının, New York'ta görülen davada bozulan mahkumiyet kararının hapisten çıkmasına yetmeyeceği anlamına geliyor. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar