Mahkemenin Weinstein kararına tepki yağdı: Kadın haklarında geriye sıçrama

Mahkemenin Weinstein kararına tepki yağdı: Kadın haklarında geriye sıçrama
Hollywood'da 'Me Too' hareketinin fitilini ateşleyen Weinstein'ın 23 yıllık hapis cezasını bozan New York Temyiz mahkemesine, yapımcının cinsel saldırılarına maruz bırakılan isimlerden tepki yağdı. Karar, "kadınlara ihanet" olarak nitelendirildi.

Artı Gerçek - Hoollywood'da çok sayıda kadın oyuncu ve sinema sektörü çalışanının, hakkında taciz ve cinsel saldırı suçlamasıyla beyan verdiği yapımcı Weinstein hakkında 2020'de New York'ta başlayan davada verilen 23 yıllık hapis cezası kararı temyiz mahkemesi tarafından geri çevrildi.

Weinstein'in adil yargılanmadığına hükmeden mahkemenin kararına yapımcının taciz ve cinsel saldırılarına maruz bırakılan isimlerden tepki yağıyor.

'GÜNÜM MAHVOLDU ... AMA BİZ KENDİ GERÇEĞİMİZİ BİLİYORUZ'

Hollywood oyuncusu Ashley Judd, karar açıklandığında "hayatta kalanlar için zor bir gün" olduğunu belirterek "Ama biz kendi gerçeğimizi biliyoruz" dedi.

New York'taki mahkumiyet kararının bozulması, şikayetçiler, avukatlar ve '#MeToo' aktivistleri tarafından tacizden hayatta kalanlar için elde edilen kazanımlarda bir gerileme olarak eleştirildi. Weinstein hakkında taciz beyanında bulunan ilk kadın oyuncu olan Judd, Weinstein'ın yeniden yargılanmasına karar verildiğini duyunca gününün mahvolduğunu söyledi.

MAHKEMENİN KARARI BİR İHANET

BBC'nin haberine göre, 'Ruby in Paradise', 'Heat' ve Norma Jean & Marilyn' gibi filmlerde rol alan ve cinsel taciz ve saldırıya maruz bırakılanlar için kurulan bir platform olan Silence Breakers grubunun da üyesi oyuncu, mahkemenin kararının cinsel saldırıdan kurtulanlar için bir ihanet olduğunu da sözlerine ekledi. Judd, "Çoğu zaman hayatta kalanlar, sistem içinde uğradığımız ihanet ve manevi zararın, en başta yaşadığımız cinsel, bedensel istiladan daha kötü olduğunu söylüyorlar" dedi.

New York'ta Weinstein'a karşı açılan davada baştan beri öncü rol üstlenenleri de öven Judd, "Ne olduğunu biliyoruz ve hakikat tutarlı" diye konuştu.

'DİNLENEN TANIKLARIN İTHAMLARIYLA SUÇLAMALAR UYUŞMUYOR'

Mahkeme, 2020'deki duruşmalarda Weinstein hakkındaki resmi suçlamaya katılmayan ama savcılar tarafından tanık olarak çağrılıp dinlenen onlarca kadının adil yargılama sürecini etkilediğini savundu.

Temyiz duruşmasında 3'e karşı 4 oyla alınan kararda, 72 yaşındaki Weinstein'a New York eyaletinde 23 yıl hapis cezası verilmesi yönündeki hüküm geri çevrildi.

New York'un en yüksek mahkemesi, "savcıların Weinstein'in kendilerine saldırdığını söyleyen çok sayıda kadını tanık olarak çağırmasına izin verildiğini ama kadınların ithamlarının yapımcıya yöneltilen suçlamaların bir parçası olmadığını" belirtti. Kararda, Weinstein'in "olması gerektiği gibi sadece hakkındaki suçlamalara dayalı olarak değil, geçmiş davranışları üzerinden de yargılandığı" savunuldu; bu da o dönemki yargıcın "temel bir hatası" olarak nitelendirildi.

KALİFORNİYA'DA DA CİNSEL SALDIRIDAN 16 YIL HAPİS CEZASI ALMIŞTI

Weinstein 2020'deki duruşmasında, 2006'da eski yapım asistanı Mimi Haleyi'ye cinsel saldırıda bulunmaktan ve 2013'te eski bir oyuncu adayı olan Jessica Mann'a cinsel saldırıdan suçlu bulunmuştu.

23 yıl hapis cezasına çarptırılan Hollywood devi Weinstein'ın savunma ekibi, film yöneticisi ile suçlayanlar arasındaki "cinsel ilişkinin rızaya dayalı olduğunu" iddia etmişti.

Weinstein, 2013 yılında Beverly Hills'teki bir otelde de İtalyan bir model ve aktrisi cinsel saldırıya maruz bıraktığı gerekçesiyle geçen yıl yıl Kaliforniya'da 16 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Daha sonra verilen mahkumiyet kararı New York'taki temyiz başvurusundan etkilenmedi. Manhattan bölge savcısı yeni bir dava açmayı düşünürken, Weinstein New York eyaletindeki Mohawk Islah Kurumu'nda kalmaya devam edecek.

CİNSEL İSTİSMARA UĞRAYANLARIN HAKLARI AÇISINDAN GERİYE DOĞRU SIÇRAMA

Şikayetçiler, avukatlar ve kampanyacılar perşembe günkü kararı nüfuzunu kullanan erkekler tarafından cinsel istismara uğrayan mağdurların hakları açısından "geriye doğru bir sıçrama" olarak nitelendirdiler.

New York'taki davada savcılığın en önemli tanığı olan Mimi Haley'i temsil eden avukat Gloria Allred, müvekkilinin "ifade verme süreci Mimi için yorucu ve yeniden travmatize edici olsa da" tekrar ifade vermeyi düşüneceğini söyledi.

"Mimi'yi cesareti ve gerçeği savunmaya devam etme isteği nedeniyle takdir ediyorum" diyen Allred, "mağdurlar bu savaşı kaybetmiş olsalar da savaşı kaybetmediler. Adalet için savaşmaya devam edeceğiz" dedi.

'ADALET SİSTEMİ TARAFINDAN HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATILDIM'

The Silence Breakers daha önce yaptığı açıklamada üyelerinin "son derece adaletsiz" olarak gördükleri bu karar karşısında boyun eğmeyeceklerini belirtmişti. Aralarında Judd'un da bulunduğu üyeler New York'ta düzenledikleri basın toplantısında cinsel istismar ve şiddet mağdurları için adalet aramaya devam edeceklerini söyledi.

Weinstein'ın kendisini bir otel odasında çıplak bir şekilde kovaladığını iddia eden oyuncu Katherine Kendall da, kararın "cinsel saldırı mağdurlarının adalete kavuşamadığını korkunç bir şekilde hatırlattığını" belirterek "Şu anda adalet sistemi tarafından tamamen hayal kırıklığına uğratıldım" diye ekledi.

Masum olduğunu iddia eden Weinstein ise Los Angeles'ta tecavüz suçundan ayrıca hüküm giydiği için New York'ta geri çekilen karar bu nedenle hapisten çıkmasına yetmeyecek. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar