26'ncı Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali'nde FIPRESCI Ödülü 'Totem'in oldu

26'ncı Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali'nde FIPRESCI Ödülü 'Totem'in oldu
Yayınlanma:
A+ A-
26'ncı Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali kapanış töreniyle sona erdi. Törende açıklanan FIPRESCI Ödülü'nün sahibi Totem filmiyle Meksikalı yönetmen Lila Avilés oldu

Artı Gerçek - Uçan Süpürge Vakfı tarafından her yıl sinemada kadın emeğini görünür kılmak için düzenlenen 26'ncı Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali kapanış töreniyle sona erdi. Festival destekçilerine teşekkürlerin sunulduğu kapanış töreninde festivalin Her Biri Ayrı Renk bölümü filmlerinin aday olduğu FIPRESCI Ödülleri de sahiplerini buldu.

Senaryo danışmanı, sinema yazarı ve akademisyen Ayla Kanbur, Fransız sinema eleştirmeni Hélène Robert ile Polonyalı sinema eleştirmeni ve gazeteci Piotr Czerkawski’den oluşan jüri üyeleri bu yıl FIPRESCI Ödülü’ne Meksikalı yönetmen Lila Avilés'in 73'üncü Berlin Film Festivali'nden (Berlinale) de Ekümenik Jüri Ödülü ile dönen Totem’i değer gördü.

Jürinin ödülle ilgili gerekçeli kararında şu ifadeler yer aldı:

“FIPRESCI Ödülü’nü bizi sıradışı bir doğum gününe davet eden, kültürel tabuların bir çocuğun merakı ve açıklığıyla gözlem yapan kamera karşısında silikleştiği, geleneklerin doğallıkla buluştuğu ve insanların doğanın kaçınılmaz gücüyle bir araya geldiği bir filme vermek istiyoruz: Totem” dedi.

'SİNEMA BİR BİRLİKTELİK MESELESİ'

Ödülünü jüri üyelerinden alan yönetmen Lila Avilés de yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bütün festival ekibine ve herkese çok teşekkür ederim. Ankara’da harika günler geçirdim. Çok mutluyum. Bu tip inisiyatiflerin güçlü bir şekilde devam etmesi çok önemli. Sinema bir birliktelik meselesi ve salonlara geri dönmek çok güzel”

2023 Berlin Film Festivali’nde de Altın Ayı için yarışan filmlerden bir olan Totem, babası ölümcül bir hastalıkla mücadele eden yedi yaşındaki kız çocuğu Sol’ün gözünden ölümü, hayatı ve aileyi anlatıyor.

Aviles, Sol’ün hem aile fertleri hem de doğayla ilişkisini yakın plan görüntülerle işlediği anlatısıyla ve doğal bir sinema diliyle tasvir etmeyi başarıyor.

‘DAHA AZI DEĞİL’

31 Mayıs’ta düzenlenen açılış töreniyle başlayan 26. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali 7 gün boyunca Büyülü Fener Kızılay Sineması’nda 66 filmi izleyiciyle buluşturdu.

Bu yıl da kadınların sinemadaki emeklerini görünür kılma ve toplumsal cinsiyet eşitliğini sanatın iyileştirici gücü ile sağlama hedefi ve “Daha Fazlası, Daha Azı Değil” temasıyla düzenlen festivalde, Meksika’dan Litvanya’ya, İsveç’ten Şili’ye, Güney Kore’den İran’a, İspanya’dan Arjantin’e dünyanın dört bir yanından kadın yönetmenlerin farklı temalardaki filmler festival programında yer aldı.

Öne Çıkanlar