26'ncı Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali yarın başlıyor

26'ncı Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali yarın başlıyor
Yayınlanma:
A+ A-
Türkiye'nin ilk kadın filmleri festivali 26'ncı Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali yarın başlıyor. Film gösterimleri Büyülü Fener Kızılay Sineması’nda gerçekleşecek.

Artı Gerçek - 26'ncı Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, 31 Mayıs'ta izleyicilerle buluşacak. Gösterimleri Büyülü Fener Kızılay Sineması’nda gerçekleşecek festivalde dokuz bölümde dünyanın dört bir yanından toplam 64 film izleyiciyle buluşacak.

Türkiye’nin ilk kadın filmleri festivali 26. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali bu yıl “Daha Fazlası, Daha Azı Değil” temasıyla düzenleniyor. Festivalin afişleri ve görsel kimliği, grafik tasarımcı Kibele Yarman'ın imzasını taşıyor. Festivalin Daha Fazlası, Daha Azı Değil temasından yola çıkan Yarman, festival için hazırladığı üç farklı afişte kadınların hak mücadelesini ve sinemadaki yerlerini afiş için seçtiği fotoğraflarla vurguluyor.

BİLETLER SATIŞA SUNULDU

26'ncı Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin Büyülü Fener Kızılay Sineması’nda gerçekleşecek gösterimleri için biletler tam 40 TL, öğrenci 20 TL olarak 27 Mayıs saat 12.00’den itibaren www.biletinial.com üzerinden ve Büyülü Fener Kızılay Sineması gişesinden satışa sunuldu.

ÖĞRENCİLERE HEDİYE BİLET

Ankara Büyükşehir Belediyesi, öğrencilere 26'ncı Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali'nde bin bilet hediye edecek. Öğrenciler, Büyülü Fener Kızılay Sineması’nda festival boyunca her gün saat 11.00’de dağıtılmaya başlanacak kontenjan dahilindeki askıda biletleri alıp, o günün Uçan Süpürge seanslarından istedikleri filmi ücret ödemeden izleyebilecek.

Festival, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Çankaya Belediyesi, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Goethe Institut, Fransız Kültür Merkezi, Kendine Has, İstanbul Vakfı, Last Penny gibi kurumların katkılarıyla gerçekleşecek. Programda ülkelerinin filmleri gösterilen Avusturya, Danimarka, Kanada, Lüksemburg, Meksika elçilikleri de festivale destek verdi.

ÖDÜLLER AÇILIŞ GECESİ VERİLECEK

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin her yıl sinemadaki kadın emeğinin altını çizmek, yeni kuşak kadın sinemacıları cesaretlendirmek üzere verdiği ödüller 31 Mayıs akşamı düzenlenecek açılış gecesinde sahiplerine takdim edilecek.

Festivalde Onur Ödülü oyuncu Tilbe Saran’a, Bilge Olgaç Başarı Ödülleri oyuncu Asiye Dinçsoy, yönetmen-senarist Belmin Söylemez ve kurgucu Selda Taşkın’a, Genç Cadı Ödülü ise oyuncu Öyküsu Özyürek’e verilecek.

ÖZEL GÖSTERİMLER

Festivalin Özel Gösterimler bölümü kapsamında; Tilbe Saran’ın başrolünde olduğu "Çekmeceler", Asiye Dinçsoy’un rol aldığı "Toz Bezi", Selda Taşkın’ın kurgusunu yaptığı "Ela ile Hilmi ve Ali" ile Öyküsu Özyürek’in rol aldığı "Cehennem Boş, Tüm Şeytanlar Burada" filmleri izleyiciyle buluşacak.

Festivalde bu yıl Bilge Olgaç Başarı Ödülü’ne layık görülen Belmin Söylemez’in ise kısa film ve belgesellerinden oluşan retrospektifi ile gösterildiği festivallerden ödüllerle dönen son filmi "Ayna Ayna"nın gösterimi yapılacak. Şehirde Kâinatı Aramak adlı retrospektif kapsamında; Söylemez’in "Bıyık", "ZAP!", "Dalgalar", "Pencereler", "Hayatımın Fotoğrafı", "34 Taksi", "Bugün İstanbul Ne Kadar Güzel" ve "Bilge Olgaç ve Öğrencisi" adlı kısa ve orta metraj belgesel filmleri izleyiciyle buluşacak.

Festivalde FIPRESCI ödülüne aday filmleri buluşturan "Her Biri Ayrı Renk"; LGBTİ+ odaklı filmlerin yer aldığı "Pembesiz Mavisiz"; aile kavramına farklı bakışlar sunan yapımları bir araya getiren "Olay Yeri"; aile, sanat dünyasında ilham veren kadınları merkeze alan "Ayak Basılmamış Yollar"; İran’da kadınların başlattığı özgürlük mücadelesi ve direnişin hem tarihine hem bugününe hem de feminist direnişin gücüne dikkat çeken filmleri buluşturan "İranlı Kadınlar Konuşuyor: Tarih, Sanat, Direniş"; Türkiye’de son bir yıl içerisinde kadın sinemacıların imza attığı kısa, belgesel ve uzun metraj filmlerin yer aldığı "Türkiye’den Kadın Filmleri" ve hem sinema dili hem de konusunu işleyişiyle kalıpları yıkan filmlerden oluşan "Oyunbozanlar" bölümleri yer alıyor. (KÜLTÜR SANAT)

Bu bölümlerde yılın dikkat çeken ve merak uyandıran yapımları da izleyicilerle buluşacak. Laura Poitras imzalı Venedik’ten Altın Aslan Ödülü ile dönen "Hayatın Tüm Acıları ve Güzellikleri" (All the Beauty and the Bloodshed) festival kapsamında Ankara prömiyerini gerçekleştirilecek.

Alice Diop’un yılın en çok tartışılan filmlerinden birine dönüşen ve bu yıl Fransa’nın Oscar adayı olan filmi "Saint Omer" ve Joanna Hogg’un yeni filmi "Sonsuz Sır" da (The Eternal Daughter) Uçan Süpürge’de gösterilecek filmler arasında yer alıyor. Usta yönetmen Margarethe von Trotta’nın 2023 Berlin Film Festivali’nde yarışan Ingeborg Bachmann portresi "Ingeborg Bachmann - Çölün Kalbine Yolculuk", Ankara’daki ilk gösterimini Uçan Süpürge kapsamında gerçekleştirecek. Bask yönetmen Estibaliz Urresola Solaguren’in 2023 Berlin Film Festivali’nden ödülle dönen filmi "20.000 Arı Türü" de (20,000 Species of Bees) festival programında yer alıyor. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar